Transformerless photovoltaic system fed single phase induction motor driver for water pumping
Tarımsal sulama için transformatörsüz fotovoltaik sistemden beslenen tek fazlı indüksiyon motor sürücüsü
  1. Tez No: 624355
  2. Yazar: SYED FAIZAN ALI BUKHARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAHVECİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERGİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son zamanlarda kullanılan bağımsız bir sisteme örnek olarak, PV enerjisinin, nehirden suyu çoğunlukla kurak bölgedeki tarlalara pompalamak için sulama sürecinde kullanılmasıdır. Yağmur düşüşünün çok daha az olduğu yerlerde, şebekeye bağlı elektrik tedariki yetersizdir ve mahsul için sulama gereklidir. Artan petrol fiyatları nedeniyle, küresel ısınma ve fosil yakıtların sınırlı kaynakları, aynı tesise sınırlı kaynaklar sağlayarak ve daha iyi sonuçlar sağlayarak bunların hepsini en aza indirecek olan ikame ihtiyacını artırdı. Bu çalışma, santrifüjlü su pompasını çalıştırmak için tek fazlı bir endüksiyon motorunu besleyen tek fazlı transformatörsüz fotovoltaik sistemin tasarımını ve uygulanmasını ve en iyi performansı elde etmek için kullanılan metodolojiyi içerir. DC-DC Yükseltici dönüştürücü, PV dizisi üzerinden maksimum gücü çıkarmak için MPPT ve Buck-Boost kontrolör kullanılarak yapılan çıkış gerilimini en üst düzeye çıkarmak için kullanılır. DC gerilimi daha sonra AC çıkışını tek fazlı IMD'ye veren tek fazlı invertör kullanılarak AC çıkışına dönüştürülür. Tüm sonuçlar ve simülasyonlar Matlab simulink'inde yapılır.
Özet (Çeviri)
An example of the standalone system is that Photovoltaic energy is being used in irrigation process for pumping water from the river to fields mostly in arid region. Where rain fall is very less, supply of grid connected electricity is insufficient and watering is necessary for crop. To fulfil this blank there was a need of convenient and cheap technology which can help to overcome this issue. Due to rising oil prices, global warming and limited resources of fossil fuels have increased the need for substitution. This work includes the study of design and implementation of single phase transformerless photovoltaic system feeding a single-phase induction motor to run the centrifugal water pump and the methodology to achieve the best performance. DC-DC Boost converter is used to maximize the output voltage which was done by using MPPT and buck-boost controller by extracting the maximum power through the PV array. The DC voltage is then converter to AC output by using single phase inverter which gives the AC output to the single phase IMD. The system uses scalar control of motor in order to get the maximum output speed of the motor to run the centrifugal water pump. Computer simulations were practiced, and results are taken. All results and simulations are carried out in MATLAB Simulink.