Identify cloud security weakness related to authentication and identity management (IAM) using openstack keystone model
Openstack kilit taşı modeli kullanarak kimlik doğrulama yönetimi ile ilgili bulut sistemi güvenlik zayıflıklarının belirlenmesi
- Tez No: 477865
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bulut hizmeti, dünyanın önde gelen ve modern teknolojilerinden biridir ve çoklu merkezlerden dünya üzerinde farklı bölgelerdeki kullanıcılara bilgisayar hizmetleri sunarak birçok ülkede, kuruluşta ve şirkette yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu hizmet; interneti güvenlik tekniklerini arttırma yoluyla müşterileri korumak için bir aktarım ortamı olarak kullanmaktadır ve bu teknikler, kullanıcı tanımlama, kimlik doğrulaması yapma ve veri dönüşümü sırasında bilgileri şifreleme gibi işlemlerdir. Bu çalışmada, verilerin kullanıcılardan uzakta depolanması konusu, OpenStack ortamının güvenliğini geliştirmek için bir çerçeve geliştirme yoluyla iyi bir şekilde ele alınmıştır ve bu çerçeve verinin korumasını sağlamak için tanımlamayı arttırmaktadır. Bu çalışma, Kimlik ve Kimlik Doğrulama Yönetimi (IAM) ile ilgili güvenlik açıklarını tanımlamaya odaklanmıştır ve bu çalışmada güvenlik ve kimlik sorununu düzeltmek için farklı bir teknik uygulanmıştır. Bulut istemcilerinin sayısını etkileyecek bu düzeltmeleri uygularsak, bulut sisteminin popülaritesi artabilir. Biz bu çalışmada bulutun güvenliğini gösterdik, ve güvenlik sorunları ve bulut tehditlerini açıklığa kavuşturduk. Araştırma, bulutun farklı platformlarını ve uygulamalarını analiz ederek toplanan kişisel deneyime ve güncel literatüre dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The cloud service is one of the leading and modern technologies in the world and it has been used widely in many governments, organizations and companies, by delivering computer services from multiple data centers in different regions to the users around the world. It uses the internet as a transfer media to protect the client by increasing the security techniques which identifies and authenticate users, and it encrypts information during data transformation. The issue of putting data away from users' hands has been well addressed in this study, developing a framework to improve security of OpenStack environment which increases the recognition of identify to ensure data protection. This study has focused on identifying security vulnerabilities related to Identity and Authentication Management (IAM), a different technique has been implemented to correct the problem of security and identity. The popularity of cloud computing system may increase if we apply these corrections, which will the effect the number of cloud clients. We have demonstrated the security of clouding and clarified security problems and threats of cloud. Research depends on present literature and personal experience which is gathered by analyzing different platforms of the cloud and its applications.