Cascaded h-bridge multilevel converter based d-statcom
Kaskat h-köprü çok seviyeli çevirgeç tabanlı d-statkom
- Tez No: 477867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET METE VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezin amacı kaskat H-köprü çok seviyeli çevirgeç tabanlı D-STATKOM tabanlı elektrik güç sisteminin güç kalitesini çalışmaktır. Güç sistemi benzetimi bilgisayar yazılımında yapılmıştır. Diğer modülasyon tekniklerine göre avantajlarından ötürü kullanılan modülasyon tekniği Uzay Vektör Darbe Genişlik Modülasyonudur. Fakat bu tekniğin problemi yüksek sayıdaki gerilim seviyelerinin karmaşıklığı yüzünden uygulamasındadır. Çoğu kez güç kalitesi elektrik güç sistemlerinin dağıtım seviyesindeki bağlanan yük çeşitlerinden veya arıza türlerinden dolayı etkilenir. Sisteme bağlanan endüktif tipteki yükler güç kalitesinde göz ardı edilmemesi gereken küçük azalmalar oluştururlar. Bu durum hem güç sistemi hem de güç tüketicileri için ciddi anlamda zarar verici olabilir. Bu problemi gidermek için farklı tipte kompanzasyon cihazları kullanılmaktadır. D-STATKOM, kompanzasyon cihazlarının bir türüdür ve güç kalitesi problemlerini gidermek için dağıtım noktasının yanında sisteme paralel bağlanır. D-STATKOM, sistemi durgun-hal koşullarında tutmak için reaktif gücü absorbe veya enjekte edebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the power quality of electrical power system based on Cascaded H-Bridge multilevel converter D-STATCOM. The power system simulation has been done in computer software. Modulation technique used is Space Vector Pulse Width Modulation, because of its advantages over other techniques. But the problem of this technique is implementation, due to its complexity for high number voltage levels. Mostly power quality is affected by the types of loads connected at the distribution level of electrical power systems or by any type of faults. Inductive type of loads connected to the system creates a small dip in the power quality which should not be compromised. It can be seriously harmful for both the power system and for the consumers of power. Different type of compensation devices are used to sort out this problem. One of the compensation devices is D-STATCOM which is connected in parallel to the system near to the distribution point to overcome the power quality problems. D-STATCOM can absorb as well as inject the reactive power to keep system at steady state.