Microwave calibration-independent measurement methods for determination of electromagnetic properties of isotropic metamaterials
İzotropik metamalzemelerin elektromanyetik özelliklerinin belirlenmesi için yeni kalibrasyon-bağımsız ölçüm yöntemleri
- Tez No: 477872
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CEM HASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Metamalzemelerin sınırlarındaki yüksek seviye Bloch modlarının ve yakın alan etkilerinin rezonans frekanslarına yakın frekanslarda gözardı edilemeyecek seviyeye geldiği iyi anlaşılmıştır. Ayrıca dalganın ilerleme yönündeki efektif kalınlık ve referans düzlemi mesafeleri, metamalzemelerin elektromanyetik parametrelerinin eldesinde onemli rol oynamaktadırlar. Bütün bu sebeplerden dolayı biz, metamalzemelerin elektromanyetik parameterlerini sınır etkilerini içeren referans düzlemi ve kalınlıktan bağımsız bir şekilde elde eden bir yöntem önerdik. Yöntemimiz öncelikle aynı özellikte farklı uzunluklardaki iki metamalzemenin rezonans bölgesinden uzakta metamalzemelerin efektif uzunluklarını ve referans düzlemi faktörlerini belirlemeyi başarıyla tamamlar. Daha sonra metodumuz metamalzemelerin elektromanyetik ozelliklerinin hassas ölçülmesi işlemine yakın alan etkilerini dahil eder. Metot sıradan homojen bir malzemenin ve iki ayrık eşmerkezli halka rezonatörden oluşan zayıf veya gözardı edilebilir akupleye sahip olan inhomojen metamalzeme plakasının simüle edilmiş saçılma parametreleri ile doğrulanır. Ayrıca biz homojen metamalzemelerin belirleyici parametrelerini birlikte elde eden bir kalibrasyon bağımsız hat-hat metot önerdik. önerilen bu metodun parametre eldesi için yeterli koşulun iki eş özellikli metamalzeme tarafından tamamen veya kısmen doldurulmuş ölçüm hücrelerinin kalibre edilmemiş sanal saçılma parametrelerinin olçülmesi olduğu görülmüştür. Biz onerilen bu yöntemi ayrık halka rezonatörlerden oluşan bir metamalzeme plakasının simüle edilmiş saçılma parametrelerini kullanarak ve sonrasında elde edilen elektromanyetik parametreleri literatürde kullanılan genel bir yöntemle referans düzlemi pozisyonunda sapma olmaması ve küçük bir sapma olması durumlarında karşılaştırarak doğruladık.
Özet (Çeviri)
It is well understood that near their resonance frequencies higher-order Bloch modes and near eld e ects become non-negligible at the boundaries of MMs. Also, their a ective thickness lengths and the reference-plane distances along the wave propagation direction play a key role throughout the electromagnetic parameters extraction process of MMs. Due to these reasons, we propose a retrieval method for reference-plane invariant and thickness independent determination of electromagnetic parameters of MM slabs involving boundary e ects. Our method rst succeeds determination of e ective length of MMs and referenceplane factors using scattering parameter measurements, away from the resonance region, of two identical MMs with di erent lengths. Our method then incorporates near eld e ects in accurate retrieval of electromagnetic properties of MMs. The method is veri es by scattering parameters simulated for a homogeneous conventional material and a weakly or negligibly coupled inhomogeneous MM slab made by two metallic concentric split-ring resonators. Also, we propose a calibration-independent line-line method for broadband and simultaneous constitutive parameters determination of homogeneous MM slabs. It is shown that the sucient condition for parameters retrieval by the proposed method is to measure uncalibrated (raw) complex scattering parameters of measurement cells which are completely and partially loaded by the two identical MM slabs. We have validated the proposed method by using simulated scattering parameters of a MM slab with split-ring resonators and then by comparing the extracted electromagnetic parameters with those of a general method used in the literature in the cases with and without a small o set in reference-plane positions.