Generalized robotic assembly line balancing problem
Genelleştirilmiş robotik montaj hattı dengeleme problemi
- Tez No: 477873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREN ÖZCEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tezin amacı robotik montaj hattı dengeleme problemini ve türevlerini inceleyerek etkili çözüm yöntemleri geliştirmektir. İlk olarak, robotik karma-model montaj hattı dengeleme problemi incelenmiş ve problem için iki matematiksel model sunulmuştur. Ayrıca, büyük boyutlu test problemini çözmek için ışın arama algoritması önerilmiştir. İkinci olarak, robotik paralel montaj hattı dengeleme problemi için yeni bir matematiksel model geliştirilmiştir. Buna ek olarak, ilk kısımda önerilen algoritmanın çözüm performansını artırmak için çeşitli geliştirme araçları kullanılarak bu problem üzerinde uygulanmıştır. Son kısımda ise, endüstri 4.0 kavramlarına uygun olarak, robotların ve insanların birlikte çalıştığı yeni bir hat tasarımı önerilerek, montaj hattı dengeleme probleminde insan-robot etkileşimi analiz edilmiştir. Gerçek bir vaka çalışması ve genelleştirilmiş hat tasarımı için matematiksel modeller önerilmiştir. Büyük boyutlu problemler için, önceki kısımda geliştirilen ışın arama algoritması uygulanıştır. Önerilen matematiksel modeller GAMS-CPLEX matematiksel programlama paketi kullanılarak çözülürken ve önerilen sezgisel algoritmalar ise MATLAB'da kodlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate robotic assembly line balancing problem and its extensions also to develop efficient solution methods. Firstly, robotic mixed-model assembly line balancing problem is studied and two mathematical models are presented for solving the problem. Moreover, a beam search algorithm is proposed to solve the large-size test problem. Secondly, a new mathematical model is developed for robotic parallel assembly line balancing problem. In addition, several improvement tools are enhanced to increase solution performance of the algorithm. The performances of the developed algorithms are measured on the test-problems. Thirdly, according to industry 4.0 concepts, a new line design is proposed, in which robots and human work together. In the proposed new line design, the human-robot interaction is analyzed. Mathematical models are proposed for a real and generalized case. For the large size problems, the improved beam search algorithm is proposed to solve the problem. The mathematical models are solved by using GAMS-CPLEX mathematical programming package and the heuristic algorithms have been compiled in MATLAB.