Modular multilevel converter based high voltage direct current transmission system
Modüler multilevel konvertörü yüksek tabanlı doğrudan gerilim gerilimi iletim sistemi
- Tez No: 477871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET METE VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Modüler çok seviyeli çevirgeç çok uzak mesafeler boyunca çok fazla miktarlardaki elektrik enerjisinin transferini mümkün kılan gerilim kaynaklı çevirgeçler için trend topolojidir. Bu çalışmada MMC tabanlı bir VSC-HVDC iletim sistemi dengeli 3-faz işletim için tasarlanmış, modellenmiş ve benzetim çalışmaları yapılmıştır. Zaman-domeni benzetim çalışmaları yarıiletken seviyesindeki anahtarlamaya dayalıdır. MMC-HVDC iletim sistemi iki büyük üretim merkezi arasında bir merkezden diğerine DC güç akışının denetimine imkan verecek şekilde düşünülmüştür. Aynı zamanda da, her bir MMC istasyonundaki reaktif güç veya AC gerilim kararlı bir işletim için düzenlenmiştir. MMC her kolda beş adet yarım-köprü olacak şekilde tasarlanmıştır. Böylece her bir MMC'de 60 adet yarıieltken IGBT anahtarı bulunmaktadır. Bu tezde, IGBT anahtarlaması için güvenli bir modülasyon tekniğine de karar verilmiş ve doğrulanmıştır. Bu çalışmada, MMC tabanlı VSC-HVDC iletim sisteminin denetleyicilerinin Dinamik tepkileri de analiz edilmiş ve doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The modular multilevel converter is a trending topology for voltage source converters of high voltage direct current transmission that makes it possible bulky electrical energy transfer over very long distances. In this work, an MMC based VSC-HVDC transmission system was designed, modeled, and simulated for balanced 3-phase operation. The time-domain simulations were based on semiconductor level switching. The MMC-HVDC transmission system was considered between two huge big generation centers to provide a control of DC power flow from one center to another. At the same time, reactive power or AC voltage at the terminals of each MMC station was also regulated for stable operation. MMC was designed using five half-bridges at each arm. So there exists 60 semiconductor IGBT switches for one MMC. A reliable modulation technique for the switching of IGBT switches has also been decided and verified in this thesis. The dynamic responses of the controllers of the MMC based VSC-HVDC transmission system have also been analyzed and verified in this work.