Joint design for assembly and disassembly lines balancing problem
Montaj ve demontaj hatları dengeleme problemi için bütünleşik tasarım
  1. Tez No: 477876
  2. Yazar: SÜLEYMAN METE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREN ÖZCEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez demontaj sistemi tasarımına; hat dengeleme, verim performans değerlendirme ve bütünleşik montaj/demontaj hattı dengeleme problemine odaklanmaktadır. İlk olarak, demontaj hattı dengeleme problemi incelenmiş ve problem çözümü için ışın arama yöntemine dayalı bir yaklaşım önerilmiştir. Önerilen algoritmanın sonuçları, iyi bilinen gerçek durumların ve üretilen test problemleri en uygun çözümleri ile karşılaştırılmıştır. İkinci olarak, kaynak kısıtlı demontaj hattı dengeleme problemi için yeni bir matematiksel model geliştirilmiştir. Amaç, verilen çevrim süresi altında kaynakların ve iş istasyonlarının sayısını en aza indirmektir. Üçüncü olarak, paralel montaj ve demontaj hat sistemi olarak adlandırılan, bütünleşik hat tasarımı için yeni bir dengeleme problemi tanımlanmış ve bu bağlamda çözüm yaklaşımları sunulmuştur. Önerilen yöntem, ürün ve parçaların ters hareket ettiği iki ayrı hattan oluşur; bunlardan bir tanesi montaj, diğeri de demontaj işlemi içindir. Aynı ürünün hat üzerinde montaj ve demontaj nedeniyle, bazı görevlerin benzer olduğu düşünülür. Bu nedenle, problemin çözümüne yönelik tam sayılı doğrusal programlama modeli ve karınca kolonisi temeli bir sezgisel yaklaşım geliştirilmiştir. Benzer montaj ve demontaj görevlerinin aynı veya birbirine yakın istasyonlara atanırken, en az sayıda istasyon sayısı amaçlanır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on disassembly system design in the areas of line balancing, throughput performance evaluation and unified assembly/disassembly line balancing problem. Firstly, disassembly line balancing problem (DLB) is analyzed and a beam search based approach for the problem is proposed. The results of proposed algorithm are compared with the optimal solutions of well-known real cases and generated test problems. Secondly, a new mathematical model is developed for DLB problem with resource-constrained case. The objective is to minimize the number of resources and workstations under a given cycle time. Thirdly, a new balancing problem for unified line design, called parallel assembly and disassembly line system, is defined and solution approaches are presented. The proposed design consists of two separate dedicated lines, one for assembly and another for disassembly, on which products and parts move reversely. Due to assembly and disassembly of the same product on lines, it is considered that some assembly and disassembly tasks are similar. Thus, an integer linear programming model and heuristic approach based on ant colony optimization for solving the balancing problem is improved. Minimum the number of workstations is aimed while assigning the similar assembly and disassembly tasks to the same or close workstation