A capacitated facility location-allocation problem with location risks: A case study for military weapon allocation
Konum risklerine dayalı kapasiteli tesis yeri-tahsis problemi: Askeri silah sevkiyatı için bir vaka çalışması
- Tez No: 477875
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. CİHAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, konum riskleri ile birlikte çok ürünlü ve kapasite kısıtlı tesis yeri-tahsis probleminin çözümü için matematiksel bir model sunulmaktadır. Bahsi geçen matematiksel model; toplam nakliye ve kurulum maliyetlerini ile aday konumlara ilişkin riskleri en aza indirirken, çeşitli ürün türlerini bir dizi noktaya sevk eder. Sözü edilen risk, silahların diğer askeri birliklere tahsis edilmesiyle ortaya çıkmaktadır ve sevk eden birlik böylece saldırılara karşı daha savunmasız hale gelmektedir. Modelin test edilmesi için Kara Kuvvetlerinin (81 düğüm içeren) sınır şehirleri için icra ettiği silah tahsisi problemi çözülmüştür. Sonuç olarak, geliştirilen matematiksel modelin silah tahsis problemi en az maliyet / risk ile çözdüğü tespit edilmiş, böylece ülke güvenliği sorunları sırasında kritik karar verme süreçleri için kullanılabilecek bir araç geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work introduces a mathematical model for solving the multi-product capacitated facility location allocation problem with location risks. The model allocates quantities of various product types to a set of candidate locations while minimizing total transportation and setup costs as well as the risk associated with candidate locations. The mentioned risk emerges from allocating the weapons for other military formations, thus becoming more vulnerable to attacks. A border city weapon allocation problem of Turkish Land Forces (containing 81 nodes) is solved to test the model. It is determined that the mathematical model solves the problem with minimum cost/risk so it can be used for the critical decision making processes during homeland defense issues.