An experimental design on the factors affecting consumer confidence index: NUTS-2 level analysis
Tüketici güven endeksini etkileyen faktörler üzerine deneysel bir tasarım: İBBS-2 düzeyinde bir analiz
- Tez No: 477878
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY DERELİ, YRD. DOÇ. DR. ALPTEKİN DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tüketici beklentileri ve davranışları gelişen olaylar, edinilen yeni bilgiler ve kişisel tecrübeler ile değişebilen bir özelliğe sahiptir. Bu durum bir yandan tüketicilerin değişen ekonomik koşullara adaptasyonunu kolaylaştırırken diğer yandan tüketici davranışlarının tahminini zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte tüketicilerin beklentilerinin ve tepkilerinin öngörülmesi ana ekonomik değişkenlerin gidişatını tahmin etmek için önemlidir.“Tüketici Güven Endeksi (TGE)”bu amaçla geliştirilmiş ve yöneticilerin, karar vericilerin ve akademinin kullanımına sunulmuştur. Literatürde genellikle öncül bir gösterge olarak tanımlanmaktadır. Hem kazandığı önem hem de ekonomik durumlar karşısındaki erken uyarma özelliği nedeniyle, bu çalışmada İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması 2 (İBBS-2) düzeyinde TGE' yi etkileyen faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun için, TGE ile ilişkili ekonomik ve ekonomik olmayan değişkenler literatür taramasıyla tanımlanmıştır. Tanımlanan bu değişkenler Deney Tasarımı (DT) analizi sırasında kullanılmış ve Gayrisafi Milli Hasıla (GSMH) değerindeki değişimlerin açıklanma gücü hesaplanmıştır. Geliştirilen bu yeni yöntem İBBS-2 düzeyinde GSMH değerlerini, ulusal düzeyde olan TGE' den daha yüksek bir açıklama düzeyine sahiptir. Yeni istatistiksel yaklaşım aynı zamanda Türkiye' nin İBBS ile ilgili çalışmalarına da bir katkı olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Consumer expectations and attitudes have changeable nature according to experiences, flow of information and events. On one hand, this situation makes easy to adaptation of consumers to changing economic conditions. On the other hand, it makes difficult to forecast consumer behaviors. However, foreseeing of the expectations and responds of consumers are important to predict patterns of main economic variables.“Consumer Confidence Index (CCI)”is developed for this purpose and made available for use of governors, decision makers, and academia. In literature, it is more often defined as a leading indicator. Both its reputation and its early signal about the economic conditions, in this study, the factors which affect CCI on Nomenclature of Territorial Units for Statistics 2 (NUTS-2) level is tried to determine. For this purpose, the economic and noneconomic variables related to CCI are identified by literature review. These variables are used in the Design of Experiment (DoE) analysis and the explanatory power of Gross Domestic Product (GDP) growth is calculated. New methodology provided the highest predictive power than the national CCI for GDP variable on the NUTS-2 level. This new statistical approach is also evaluated to contribution to the studies related to Nomenclature of Territorial Units for Statistics in Turkey.