The investigation of thermoluminescence intensity-dose response relation of the tooth enamel at different annealing temperatures
Diş minesinin farklı tavlama sıcaklıklarında termolüminesans şiddet-doz ilişkisi özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 477879
  2. Yazar: SİNEM MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TOKTAMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Termolüminasans, bir radyasyon kaynağından enerji soğurmuş bir yalıtkan veya geniş bant aralığına sahip yarıiletkenden ısıtıldığında görülen doğal ışık olayıdır. Diş minesi dişin en sert kısmı olup dişin dentin kısmını korur. Ağırlığı bakımından diş minesi %95 inorganik minerallerden, %3'ü sudan ve %1'i ise organic minerallerden oluşur. Florapatit Ca5F(PO4)3 diş minesinde önemli bir apatit mineraldir. Florapatitin etkin atom numarası insanın kalsiyum yapılı organlarınki ile neredeyse aynı olmasından dolayı önemli termolüminesans dozimetrik (TLD) materyaller için bir adaydır. Bu çalışmada, farklı tavlama sıcaklarında diş minesindeki florapatit mineralin termolüminesans şiddet doz ilişkisi araştırılmış ve ışıldama eğrisine etkileri bir bilgisayar proğramı yardımı ile analiz edilmiştir. Bu çalışma ile diş minesinden elde edilen florapatit mineralin termolüminesans özellikleri gösterdiği gözlemlenmiş ve numunenin farklı sıcaklarda tavlanması termolüminesans (TL) şiddet- doz tepkisi ilişkisini etkilediği görülmüştür. Doz tepkisi deneyinde en iyi lineerlik 400 oC ve 700 oC de tavlanan numunelerde elde edilmiştir. Bunun dışında farklı tavlama sıcaklığında doz değişimi tuzak pozisyonlarını farklı bir şekilde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Thermoluminescence (TL) is the natural light phenomenon emitted from an insulator or wide band gap semiconductor after absorbing some energy from an external radiation source when it is stimulated by thermal excitation. Tooth enamel is the hardest part of tooth and protects the dentine. In terms of its weight, it consists of 95% inorganic minerals, 1% organic minerals, and 3% water. Fluorapatite Ca5F(PO4)3 is an important mineral in tooth enamel. Due to the fact that the effective atomic number of fluorapatite is nearly the same with human calcified tissues, it is a candidate of important thermoluminescence dosimeter (TLD) material. In this thesis, thermoluminescence (TL) intensity-dose response relation of fluorapatite mineral in tooth enamel under the different annealing temperatures were investigated and then analyzed its thermoluminescence glow curve peaks with a computer programs. This study reveals that the fluorapatite mineral extracted from tooth enamel shows TL properties. Annealing of the sample at different temperatures affects the TL output- dose response relation. A good linearity in dose response is observed in the samples annealed at 400 oC and 700 oC. And also, dose variation differently changes the trap positions at different annealing temperature.