İkili band matrisi yardımıyla tanımlanmış yeni bazı dizi uzayları
Some new sequence spaces defined by the double band matrix
- Tez No: 477960
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM BEKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde temel tanımlar ve teoremler ifade edilmiş, Fibonacci sayıları ile ilgili bilgi verilmiş ve bu konuda yapılan çalışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde yeni bir band matris kullanılarak 1≤p≤∞ olmak üzere ℓ_{p}(T) dizi uzayı tanımlanmış, bu dizi uzayının bazı topolojik özellikleri incelenmiş ve bu dizi uzayı ile ilgili bazı kapsama bağıntıları sunulmuştur. Üçüncü bölümde ℓ_{p}(T) dizi uzayının α-, β- ve γ- dualleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ℓ_{p}(T) dizi uzayından ℓ_{∞}, c, c₀ ve ℓ₁ uzaylarına olan matris dönüşümleri araştırılmıştır. Son bölümde ise ℓ_{p}(T) dizi uzayının bazı geometrik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters. In Chapter 1, we give some fundamental definitions and theorems and give some information about Fibonacci numbers and present the works done on this subject. In Chapter 2, we define the ℓ_{p}(T) sequence space, where 1≤p≤∞ by using a new band matrix and we examine some topological properties of this space. Finally, we give some inclusion relations about this space. In Chapter 3, we investigate the α-, β- and γ- duals of the space ℓ_{p}(T). In Chapter 4, we analyze the matrix mappings from the space ℓ_{p}(T) to the spaces ℓ_{∞}, c, c₀ and ℓ₁. In the last chapter, we give some geometrical properties of the space ℓ_{p}(T).