Morbid obez hastalarda laparoskopik roux-en-y gastrik bypass(LRYGB) ile mini gastrik bypass(LMGB) ameliyatının erken dönem klinik ve metabolik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of early clinical and metabolic outcomes of laparoscopic roux-en-y gastric bypass (LRYGB) and mini gastric bypass (LMGB) surgery in morbidly obese patients
  1. Tez No: 477980
  2. Yazar: BESLEN GÖKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN UMUT BARBAROS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Laparoskopik roux-en-y gastrik bypass (LRYGB) ve laparoskopik mini gastrik bypass (LMGB) ameliyatlarının klinik ve metabolik sonuçlar üzerine olan erken dönem etkileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya 25 LRYGB (grupI) ve 25 LMGB (grupII) ameliyatı uygulanan morbid obez hastası dahil edildi. Her iki grupta ortalama ameliyat süreleri, ameliyat sonrası 3.ay ve 6.ay kontrollerindeki komplikasyonlar, fazla kiloların kaybı (EWL), diyabet parametreleri, lipid parametreleri, nutrisyonel parametreler ile komorbiditeleri karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Grup I'de 25 hasta LRYGB, grup II'de 25 hasta LMGB tekniği ile toplam 50 hasta morbid obezite ameliyatı olmuştur. Grup I'de hastaların yaş ortalaması 38(18-57), grup II'de ise 38(25-63) idi. Ortalama VKİ'leri grup I: 53.272 kg/m2 grup II: 49.008 kg/m2 dir. Ortalama takip süresi 6 ay idi. Her iki grupta da antidiyabetik ilaç kullanan hastalar 6. ay kontrollerinden itibaren ilaç kullanımını bırakmıştır. Grup II'de diyabet regülasyonunun anlamlı olarak daha hızlı gerçekleştiği görüldü. Her iki grupta da beklenen kilo kaybı olmakla beraber grup II'de EWL(fazla kiloların kaybı) anlamlı olarak daha hızlı gerçekleştiği saptandı. Her iki grupta bakılan arter kan basıncı ve lipid parametrelerinde belirgin düzelme saptandı ancak gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu. Ortalama ameliyat süreleri grup II'de daha kısa olmasına rağmen anlamlı farklılık saptanmadı. Her iki grupta laparotomiye geçiş ve mortalite gözlenmemiştir. Major komplikasyon görülmedi, minör komplikasyon oranları ve hastanede kalış süreleri açısından gruplar arası anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The early effects of laparoscopic roux-en-y gastric bypass (LRYGB) and laparoscopic mini-gastric bypass (LMGB) operations on clinical and metabolic outcomes were evaluated retrospectively. The study included 25 morbid obese patients undergoing LRYGB (group I) and 25 LMGB (group II) surgeries. In both groups mean operative time, postoperative complications at 3rd and 6th month postoperative controls, excess weight loss (EWL), diabetes parameters, lipid parameters, nutritional parameters and comorbidities were evaluated comparatively. In Group I 25 patients underwent LRYGB and in Group II 25 patients underwent LMGB. The mean age of the patients in Group I was 38 years (18-57) and 38 years (25-63) in Group II. The patients' average BMI were 53.272 kg / m2 in group I and 49.008 kg / m2 in group II. The mean follow-up period was 6 months. Patients using antidiabetic drugs in both groups discontinued drug use after 6th month in the postoperative period. Blood sugar control regulation was significantly faster in Group II. EWL (excess weight loss) was found to be significantly in boths groups, whereas EWL rate was faster and more in amonut in group II. There was a clinical improvement in blood pressure and lipid parameters in both groups after surgery, but there was no significant difference between the groups. Mean operative times were shorter in group II, but no significant difference was found. Laparotomy transit and mortality were not observed in both groups. Although major complications were not observed, minor complication rates were similar in both groups and the duration of hospital stay were not significantly different between the groups.