'Sleeve gastrektomi' uygulanan morbid obez hastalarda yaş ve cinsiyetin kilo vermeye etkisi
Effect of age and gender on weight loss in morbid obese patients with 'Sleeve gastrectomy'
  1. Tez No: 645341
  2. Yazar: TUĞBA BALKAYA TUNÇEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
GİRİŞ: Obezite, temelde kalori alımı ve yakımı arasındaki dengesizlikten kaynaklanan vücutta aşırı yağ birikimidir. Tedavide günümüzde en sık LRYGB (laparoskopik roux-en-Y gastrik bypass) ve LSG (laparoskopik sleeve gastrektomi) kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı, LSG sonrası yaşın ve cinsiyetin kilo kaybına olan etkisini araştırmaktır. GEREÇ-YÖNTEM: Ocak 2015- Aralık 2019 tarihleri arasında, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde obezite nedeniyle sleeve gastrektomi uygulanan 230 hastanın dahil edildiği retrospektif ve tanımlayıcı bir çalışmadır. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 230 hastanın 179 (%77,82)'u kadın 51 (%22,18)'i erkekti. Yaş aralığı 20-67/yıl olup ortalama yaş 41,8610,62/yıl olarak tespit edildi. Hastalar çalışma için 18-35 yaş (Grup 1), 36-42 yaş (Grup 2), 43-49 yaş (Grup 3) ve 50 yaş üzeri (Grup 4) olmak üzere 4 yaş grubuna ayrıldı. Yaş grupları da kendi içinde kadın ve erkek cinsiyet olarak ayrıldı. Hastaların kilo ortalaması 126,4017,36 kg ve VKİ (vücut kitle indeksi) ortalaması 46,525,68 kg/m2 idi. Gruplar arasında preoperatif kiloya bakıldığında Grup 1'deki hastalarda daha fazla olduğu, preoperatif VKİ'lerine bakıldığında ise Grup 4'deki hastaların ortalamasının daha fazla olduğu görüldü ve istatiksel olarak anlamlı kabul edildi (p=0,004 p=0,006). Cinsiyetler arasında değerlendirildiğinde ise erkeklerde ve kadınlarda preoperatif kilo ortalaması en yüksek Grup 1, VKİ ortalaması en yüksek 4. grupta olduğu görüldü, fakat erkeklerde istatiksel olarak anlamlı saptanmadı (p=0,620). Hastaların fazla kilo kayıpları (%EWL) değerlendirildiğinde 12. ay takibinde en düşük 4. grup kadınlarda olması istatiksel olarak anlamlı iken sonraki takiplerde istatiksel olarak fark saptanmadı. Hastaların fazla VKİ kayıpları (%EBMIL) değerlendirildiğinde de 12. ay takibinde en fazla Grup 1 kadınlarda olması istatiksel olarak anlamlı iken sonraki takiplerde istatiksel olarak fark saptanmadı. Bir hastamız dışında postoperatif mortalite saptanmadı. SONUÇ: Yaşlı hastalarda obezite oranının yüksek olması, komorbid hastalıklarının daha çok görülmesi, postoperatif komplikasyonlarının daha sık görülmesi, kilo kaybı oranının daha az olması cerrahi endikasyonu belirlemenin önemli olduğunu düşündürmüştür. Sleeve gastrektominin %EBMIL açısından ilk yıl kadınlarda daha etkili olduğu görülse de uzun dönem sonuçlarında anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Obesity is an excess amount of body fat caused by imbalance between calorie intake and burning. Currently, LRYGB (laparoskopik roux-en-Y gastrik bypass) and LSG (laparoscopic sleeve gastrectomi) are used most frequently in treatment. Aim of this study is to investigate the effect of age and gender on weight loss after LSG. EQUIPMENT-METHOD: This is a retrospective and descriptive study involving 230 patients who operated sleeve gastrectomy due to obesity at the Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital General Surgery Clinic between January 2015 and December 2019. FINDINGS: 179 (%77,82) were female and 51 (%22,18) were male of the 230 patients who involved in the study. Age range was 20-67 year and the average age was determined as 41,86±10,62 year. Patients were divided into 4 groups of ages for the study; 18-35 age (Group 1), 36-42 age (Group 2), 43-49 age (Group 3) and 50 + age (Group 4). Each age group were also divided into gender groups as male and female. The average weight of the patients was 126,40±17,36 and BMI (body mass index) was 46,52±5,68 kg/m2. It was observed that patients in Group 1 had more average of weight for preoperative weight and Patients in Group 4 had more average of BMI and it was accepted statistically significant (p=0,004 p=0,006). Evaluated for genders, Group 1 had the highest average of preoperative weight for males and females, and Group 4 had the highest average of BMI, but it was not statistically significant for males(p=0,620). When the patients' weight loss (%EWL) was evaluated, it was statistically significant that 4th group females had the lowest in the 12th month follow-up, but it was not detected statistically difference for next follow-ups. Evaluated the patients' BMI losses (%EBMIL), while it was statistically significant that Group 1 females had the most in the 12th month follow-up, there was no statistically difference in next follow-ups. Except one patient, no postoperative mortality was detected. CONCLUSION: The high rate of obesity, more comorbid diseases, more frequent postoperative complications, less weight loss in old-age patients reminds that determining surgical indication is important. Even sleeve gastrectomy was more effective in female in the first year in terms of %EBMIL, there was no significant difference in long term results.