Hiperbarik koşulda nitrojen narkozunun kognitif performansa etkilerinin olaya ilişkin beyin potansiyelleri ile incelenmesi
Evaluation of effects of nitrogen narcosis on cognitive performance with event related potential under hyperbaric condition
- Tez No: 477981
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYDIN, DOÇ. DR. ATİLLA USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deniz ve Sualtı Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Nitrojen narkozu dalışın derinliğini ve güvenliğini sınırlayan en önemli faktördür. Bilişsel değişiklikler ilk olarak 3 atmosfer absolut (3 ATA) basıncında görülür. En erken ve en çok etkilenen frontal lob yürütücü işlevleri: öğrenme, karar verme, dikkat ve konsantrasyon ile nöromüsküler koordinasyonda bozulmalardır. P3 dalgası bilişsel süreçler ve performans bozulmalarına duyarlı olduğu iyi bilinen bir olaya ilişkin potansiyeldir (OİP). Bu araştırmanın amacı, amatör dalgıçlarda hiperbarik hava ortamının olası bilişsel etkilerini OİP ile araştırmaktır. Metod: Tümü erkek olan katılımcılar, 12 sağlıklı gönüllü amatör dalgıçtan (yaş aralığı, 28±5 yıl) oluşmaktadır. Katılımcılara, dalış öncesi (1 ATA-deniz seviyesi), dip dalış (5 ATA- 40 msw) ve dalış-sonrası (1 ATA-deniz seviyesi) periyotlarında işitsel oddball testi uygulandı. EEG sinyali, genişletilmiş uluslararası 10/20 yerleştirme sistemine göre 9 kanaldan (F3, Fz, F4, C3, Cz, C4, P3, Pz, P4) toplandı. OİP tepelerinin P3 genlik ve latansındaki farklılıklar, istatistiksel olarak tekrarlı ölçümler ANOVA kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Dalış dip ve dalış sonrası koşullarında davranışsal performans dalış öncesi koşula göre anlamlı olarak bozuldu (daha uzun tepki süreleri ve daha fazla hatalı tepki).
Özet (Çeviri)
Aim: Nitrogen narcosis is the most important factor limiting the depth and safety of diving. The cognitive changes first appear at 3 atmosphere absolute (3 ATA) of pressure. The earliest and most affected frontal lobe executive functions are learning, decision making, attention and concentration, and impaired neuromuscular coordination. The P3 wave is a wellknown event-related potential (ERP) that is sensitive to cognitive processes and performance deficits in brain research. The aim of this study is to investigate the possible effects of a hyperbaric air environment in cognitive functions of amateur divers using ERPs. Methods: The all-male participants consisted of 12 healthy volunteer amateur divers (age range, 28±5 years). EEG was recorded from the participants while they performed auditory oddball task in hyperbaric chamber during preDive (1 ATA–sea level), deepDive (5 ATA–40 msw) and postDive (1 ATA-sea level) periods. Behavioral performance and P3 measures are compared between hyperbaric air conditions within participants. EEG signal was collected from 9 channels (F3, Fz, F4, C3, Cz, C4, P3, Pz, P4) according to the extended international 10/20 placement system. The differences in P3 amplitude and latency of ERP peaks were statistically analyzed using repeated measures ANOVA. Results: In deepDive and postDive conditions behavioral performance was significantly impaired (longer reaction times and more inaccurate responses) compared with preDive period.