Çocuk ve ergen psikiyatri polikliniğine başvuran ergenlerin internet oyun oynama bozukluğu ve sosyal medya bağımlılık oranları ve bunlarla ilişkili faktörler
The prevalence of internet gaming disorder and social media addiction among adolescents presenting to child and adolescent psychiatry outpatient clinic and related factors
  1. Tez No: 896546
  2. Yazar: FULYA GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı, çocuk ve ergen psikiyatri polikliniğine başvuran ergenlerin internet oyun oynama bozukluğu ve sosyal medya bağımlılık oranlarını belirlemek, bunlarla ilişkili faktörleri değerlendirmek ve eş tanıları saptamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmanın örneklem grubunu çocuk ve ergen psikiyatri polikliniğine Nisan 2023 – Temmuz 2023 tarihleri arasında başvuran 14-18 yaşındaki ergenler oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden ergenlere İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği Kısa Formu (İOOBÖ9-KF) ve Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği Formu (BSMBÖ) uygulanmış olup, bu ölçeklerin herhangi birinden eşik değeri geçen ergenlerle psikiyatrik görüşme yapılmıştır. Psikiyatrik görüşmede ergenlerin klinik olarak İOOB ve SMB tanısı alıp almadıkları değerlendirilmiştir. Bu tanılardan herhangi birini karşılayan ergenler ve aileleriyle araştırmacı tarafından hazırlanmış sosyodemografik veri formu uygulanmıştır. Ayrıca İOOB ve/veya SMB tanısı almış tüm ergenlere Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli-Türkçe Versiyonu (ÇDŞG-ŞY-T) uygulanmıştır. BULGULAR: Araştırmada 516 katılımcı, ölçüm araçlarıyla taranmış ve bu katılımcıların 116'sı (%22.5) ölçek puanlarında eşik değer üstünde puan almıştır. Katılımcılar klinik görüşmeyle değerlendirildiğinde, bu 116 olgudan 45'inin (%38.8) İOOB/SMB tanılarını karşılamadığı belirlenirken, geriye kalan 71 katılımcının (%61.2) ise İOOB/SMB tanı kriterlerini karşıladığı tespit edilmiştir. Araştırmada 516 kişi bir araya getirildiğinde, bu katılımcıların 16'sı (%3,1) İOOBÖ9-KF için eşik değeri geçmiş, 97'si (%18.7) BSMBÖ için eşik değeri geçmiş; 3 katılımcı da (%0.5) hem İOOBÖ9-KF hem BSMBÖ için belirlenen eşik değerleri geçmiştir. Araştırmada 516 katılımcı bir araya getirildiğinde, İOOB tanısı 14 (%2.7) katılımcıda, SMB tanısı ise 57 katılımcıda (%11.01) görülmüştür. Cinsiyet dağılımına bakıldığında, İOOB vakalarında erkek cinsiyet oranının, SMB vakalarında ise kız cinsiyet oranının baskın olduğu gözlemlenmiştir. Her iki grupta da en yaygın başvuru şikâyeti mutsuzluk ve keyifsizlik olmuştur. İOOB olgularında en sık görülen tanılar sırasıyla dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) (%64.3), depresyon (%35.7) ve sosyal fobi (SF) (%35.7) iken; SMB olgularında en sık sırasıyla depresyon (%50.9), yaygın anksiyete bozukluğu (YAB) (%38.6) ve SF (%36.8) gözlenmiştir. Ayrıca SMB tanılı olguların YAB tanı oranının İOOB tanılı olgulardan anlamlı derecede daha yüksek olduğu bulunmuşken; İOOB tanılı olguların DEHB tanı oranının SMB tanılı olgulardan anlamlı derecede daha yüksek olduğu bulunmuştur. SONUÇ: İOOB ve SMB'nin klinik değerlendirme sonrası prevalanslarının, yalnızca ölçek puanlarına dayalı olan prevalansına göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Bu durum, bireyin ölçekte kesme puanını aşmış olmasına rağmen klinik olarak tanıyı karşılamayabileceğini göstermektedir ve bu durumun prevalans çalışmalarını etkileyebileceği düşünülmektedir. SMB'nin İOOB'den daha sık görüldüğü belirlenmiştir. SMB'nin kızlarda, İOOB'nin ise erkeklerde daha yaygın olduğu saptanmıştır. Polikliniğe başvuru şikayetleri, internet oyunu oynamak ve sosyal medyaya girmek gibi nedenlerden farklılık göstermektedir. İOOB ve SMB vakalarında eş tanıların sıkça görüldüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of our study is to determine the prevalance of internet gaming disorder and social media addiction among adolescents presenting to the child and adolescent psychiatry outpatient clinic, evaluate associated factors, and identify comorbidities. METHOD: The sample group of the study consisted of adolescents aged 14-18 who presented to the child and adolescent psychiatry outpatient clinic between April 2023 and July 2023. The adolescents who agreed to participate asked to fill out the Internet Gaming Disorder Scale-Short-Form (IGDS9-SF) and the Bergen Social Media Addiction Scale (BSMAS), and those who exceeded the threshold value on either scale underwent psychiatric interviews. During the psychiatric interview, adolescents who exceeded the threshold value on the scales were assessed to determine if they clinically met the diagnosis of IGD and SMA. Adolescents and their families who met any of these diagnoses had sociodemographic data collected by the researcher. Additionally, the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version-Turkish Version (K-SADS-PL-T) was applied to all adolescents diagnosed with IGD and/or SMA. RESULTS: In the study, 516 participants were screened with measurement tools, and 116 of these participants (22.5%) scored above the threshold value on the scales. When participants were evaluated through clinical interviews, it was determined that 45 out of these 116 cases (38.8%) did not meet the criteria for IGD/SMA diagnoses, while the remaining 71 participants (61.2%) met the criteria for IGD/SMA diagnoses. When 516 participants were brought together in the study, 16 participants (3.1%) exceeded the threshold value for Internet Gaming Disorder Scale-Short-Form (IGDS9-SF), 97 participants (18.7%) exceeded the threshold value for BSMAS, and 3 participants (0.5%) exceeded the threshold values for both IGDS9-SF and BSMAS. When 516 participants were brought together in the study, IGD diagnosis was observed in 14 participants (2.7%), while SMA diagnosis was observed in 57 participants (11.01%). Regarding gender distribution, it was observed that the male gender ratio was dominant in IGD cases, while the female gender ratio was dominant in SMA cases. In both groups, the most common presenting complaint was unhappiness and lack of pleasure. The most common diagnoses in IGD cases were attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) (64.3%), depression (35.7%), and social phobia (35.7%), respectively; while in SMA cases, the most common diagnoses were depression (50.9%), generalized anxiety disorder (GAD) (38.6%), and social phobia (36.8%), respectively. Additionally, it was found that the GAD diagnosis rate in SMA cases was significantly higher than in IGD cases, while the ADHD diagnosis rate in IGD cases was significantly higher than in SMA cases." CONCLUSION: The post-clinical evaluation prevalence of IGD and SMA was found to be lower compared to the prevalence based solely on scale scores. This suggests that despite individuals exceeding the cutoff score on the scale, they may not meet the clinical diagnosis, potentially influencing prevalence studies. It was determined that SMA was more frequently observed than IGD. Additionally, it was found that SMA was more common in girls, while IGD was more prevalent in boys. Complaints upon clinic admission varied, with differences observed in reasons such as playing internet games and accessing social media. Comorbidities were frequently observed in both IGD and SMA cases.