Perfüzyon indeksi ve pletismografik değişkenlik indeksi ölçütlerinin volüm değişikliğini öngörme yeteneklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the ability of perfusion index and pleth variablity index to predict volume changes
  1. Tez No: 478008
  2. Yazar: ELİF DİLEK ÇAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, spontan soluyan hastalarda perfüzyon indeksi ve pletismografik değişkenlik indeksinin hacim artışı ve eksilmesini öngörme yeteneklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Prospektif kesitsel analitik nitelikteki çalışmamızda hastalar iki grup halinde değerlendirildi. Hacim artışı grubunda Ege Üniversitesi Acil Servise başvuran ve acil tıp hekiminin kararı ile rutin tedavileri gereği 1000 cc serum fizyolojik intravenöz bolus verilmesi planlanan 18 yaşından büyük hastalar; hacim eksilmesi grubunda ise Ege Üniversitesi Kan Merkezine eritrosit süspansiyonu bağışı için başvuran 18 yaş üstü gönüllüler değerlendirildi ve her iki grupta da gönüllü onam formunu imzalayanlar çalışmaya alındı. Her iki grupta işlem öncesi ve işlem sonrası vital parametreler, şok indeksleri, ultrasonografi ile hesaplanan kardiyak output, inferior vena cava indeksi, perfüzyon indeksi ve pletismografik değişkenlik indeksi olgu rapor formuna kaydedildi. BULGULAR: Hacim artışı grubunda 101 çalışmaya alındı ve 2 hasta arter basıncı değerlerinin stabil olmaması ve madde etkisinde olmaları nedeniyle çalışmadan çıkarıldı. Hacim ekşimesi grubunda 104 hasta çalışmaya alındı. Hacim artışı grubundaki hastaların yaş ortalaması 34±15 saptandı. %38,4'ü kadın, %61,6'sı erkekti.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The objective of this study is to evaluate the ability of perfusion index and pleth variability index to predict volume changes. METHODS: In our prospective cross-sectional analytical study, the patients were assigned to two groups. Volume replacement group included patients older than 18 years and who received 1000 cc of normal saline as a part of their routine treatment in Department of Emergency Medicine, Ege University. Volume displacement group included blood donors older than 18 years. Adults in both groups gave written consent. In both group, before and after the procedures, vitals, shock indices, cardiac output calculated via ultrasound, inferior vena cava index, perfusion index and pleth variability index were recorded. RESULTS: A total of 101 patients were included in volume replacement group and two patients were excluded because of the instable vitals and drug effect. 104 patients were included in volume displacement group. In volume replacement group, the mean age was 34±15. 61,6% were male and 38,4% were female.