Karaciğer fibrozisinin noninvaziv tanısı ve derecelendirilmesinde arfı elastografi yönteminin tanısal etkinliğinin araştırılması
Investigation of diagnostic efficacy of arfi elastography method in noninvasive diagnosis and rating of liver fibrosis
  1. Tez No: 478007
  2. Yazar: ELİF YASEMİN GÜLÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK TAMSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kronik karaciğer parankim hastalıklarında prognozun belirlenmesinde ve sürecin yönetiminde, karaciğerdeki fibrozisin miktarı önemli derecede rol oynamaktadır. Çalışmamızın amacı, kronik karaciğer parankim hastalığı olan olgularda karaciğer fibrozisinin varlığı ve derecesini, ARFI tekniği ile tanısal referans yöntem olarak kabul edilen histopatolojik Ishak skorlama sistemlerinin kıyaslanarak, tanısal başarısının araştırılması doğruluğunun değerlendirilmesi ve rutin kullanım için uygunluğunun belirlenmesidir. Çalışmamızda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı' na Şubat 2013 ve Mart 2014 tarihleri arasında başvuran, uygun klinik ve laboratuar kriterler sonucu yeni kronik karaciğer parankim hastalığı tanısı alan 172 hasta dahil edildi. Tüm hastaların, yapısal ve sonoelastografik karaciğer ve dalak verileri, ayrıca“Dalak / Karaciğer Vs”oranları karşılaştırıldı. Elastisite değerleri ve histopatolojik fibrozis evreleri arasındaki korelasyon, Spearman korelasyon testi kullanılarak değerlendirildi. Çalışmamızda da literatürdeki sonuçlara benzer şekilde fibrozis derecesi arttıkça ortalama elastografi değerlerinin yükseldiği görülmüş ancak Ishak bitişik kategorileri arasında örtüşen elastografi değerleri bulunması nedeniyle, liver stiffness ile Ishak skorlamaları arasında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The amount of fibrosis in the liver is a significant role in determining the prognosis andthe management of the disease process in patients with chronic liver parenchyma disease. The purpose of this study, in patients with chronic liver parenchyma disease in assessing presence and degree of liver fibrosis, ARFI Elastography method which is the reference method for diagnosis Ishak scoring system in comparison, evaluation of the accuracy and suitability for routine use is determined. 172 patients newly diagnosed of chronic liver parenchyma disease who were referred to Ege University Medicine Faculty Hospital, department of gastroenterology between February 2013 and March 2014 were enrolled prospectively to our study. Approval was taken from the hospital's ethics committee for this prospective study. Ultrasound and sonoelastography datas of liver and spleen, ratio of spleen/liver Vs were all compared. The correlation is between elasticity values and histological fibrosis stages was assessed using Spearman's correlation test. In our study, while fibrosis grade increased the average elastography values were found to be elevated similar to the results in the literature but there was no significant difference between liver stiffness and Ishak scorings because of overlapping elastographic values between the Ishak adjacent categories.