Diz ekleminde manyetik rezonans görüntüleme artroskopik bulgular arasında uyum üzerine yaşın etkisi
Knee joint magnetic resonance imaging in the diagnosis of pathology all results're throwing in the same accuracy of age?
  1. Tez No: 478009
  2. Yazar: GHADER HATAMI GHAREH GHESHLAGHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Diz eklemindeki patolojilerin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemiyle gösterilebilmesinde yaşın etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç - Yöntem: Bu prospektif karşılaştırmalı kohort çalışmasına yerel etik kurul onayı alındıktan sonra başlanmıştır (Sayı:576/507, karar no:15-2.1/10, tarih: 24.04.2015). Mayıs 2015 ve Mayıs 2016 arasında, diz eklemine artroskopik girişim yapılması planlanmış; en az 1,5 Tesla manyetik alan gücünde cihazla çekilmiş, en az üç plan, proton ağırlıklı ya da proton+T2 ağırlıklı, en az bir plan yağ baskılamalı sıvıya duyarlı bir sekansta görüntü alınmış MRG tetkikleri olan hastalar bu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar yaşlarına göre 40 yaş altı (grup 1) ve üstü (40 yaş dahil) (grup 2) olmak üzere gruplandırılmıştır. Her iki gruba 30 olgu dahil edilmiştir. Ön çapraz bağ (ÖÇB), menisküs ve eklem kıkırdağı lezyonlarında MRG'nin duyarlılığı, özgüllüğü ve tanısal doğruluk oranları araştırılmıştır. Doğruluk oranları ve MRG ile artroskopi bulgularının uyumu gruplar arasında karşılaştırılmıştır. MRG kesitleri artroskopi bulgularına kör deneyimli bir radyolog tarafından değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz SPSS 22.0 ve Medcalc 14 programları kullanılarak yapılmıştır. Fisher Exact testi, Cohen's Kappa testi, Monte Carlo simülasyon yöntemi, Fisher's Z Transformation yöntemi ve student t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Magnetic resonance imaging of the knee joint pathology (MRI) to show the method has also aimed to investigate the effect of age. Materials - Methods: This prospective comparative cohort study was initiated after the local ethics committee approval (Number: 576/507, decision no: 15-2.1 / 10, date: 24/04/2015). Between May 2015 and May 2016, planned arthroscopic knee joint; at least 1.5 Tesla taken with the device in the magnetic field strength, at least three plans, proton-weighted or proton + T2, patients who imaged MRI in a sensitive to at least one plan fat-suppression fluid sequences were included in this study. The patients were under the age of 40 years (group 1) or above (including 40) (group 2) were classified as. Both groups were included 30 patients. Anterior cruciate ligament (ACL) and meniscus cartilage lesions on MRI sensitivity, specificity and diagnostic accuracy rate were investigated. Accuracy rates were compared between groups of MRI compatibility with arthroscopic findings. arthroscopic findings on MRI scans were evaluated by an experienced radiologist blinded. Statistical analysis was performed using SPSS 22.0 and MedCalc 14 programs. Fisher's Exact test, Cohen's Kappa test, Monte Carlo simulation method, Fisher's Z Transformation method and Student's t-test was used.