Yoğun bakım ünitesinde kullanılan sedasyon skalaları ile bispektral indeks monitorizasyonu arasındaki korelasyonun incelenmesi
Assesment of correlation between bispectral index and four common sedation scales used in in intensive care unit
  1. Tez No: 574002
  2. Yazar: FERDA YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK ÖZCAN, PROF. DR. ÇETİN KAYMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilasyona bağlı hastaların Bispektral İndeks monitörü ve dört yaygın kullanılan sübjektif klinik skalalar olan Ramsay Sedasyon Skalası (RSS), Richmond Ajitasyon Sedasyon Skalası (RASS), Sedasyon Ajitasyon Skalası (SAS), Yoğun Bakım Adaptasyon Skalası (ATICE) korelasyonun karşılaştırılmasıdır. Araç-yöntem: Sedasyon ihtiyacı olan mekanik ventilatör desteğinde 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Nöromüsküler blok kullanan, işitme ve görme problemi olan hastalar, anoksik ensefalopatisi olanlar, mental retarde olanlar, takipler sırasında hemodinamik olarak stabil olmayan ( ortalama arter basıncı 60 mmHg altında) ve hipoksemi (sPO2 %90 altında) olanlar çalışma dışı bırakıldı. Sedasyona başlamadan önce ilk BIS skoru ve klinik sedasyon skalaları değerlendirildi. 24saat boyunca her 2 saatte bir değerlendirilerek kayıt tutuldu. Sonuçlar: Bütün dört klinik skalanın BIS ile anlamlı korele olduğu gösterildi. BIS ve klinik skalalar Yoğun Bakım Adaptasyon Skalası dışında, sedasyon başlangıcından sonraki değerlerde anlamlı korelasyon mevcuttu. Ramsay ve Richmond Skalalrı BIS ile en yüksek korelasyon gösteren skalalardı( sırasıyla r=0.758, r=0.750). Yoğun Bakım Adaptasyon Skalası en düşük korelasyon (r=0.565) gösteren klinik skalaydı. Tartışma: BIS ile tüm klinik skalalar korelasyon gösterdi. RSS ve RASS diğer skalara göre en yüksek oranda korelasyon gösterdi. Sonuç olarak: RSS ve RASS yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilatördeki hastalarda sedasyon derinliğini ölçmede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Abstract. – Purpose: The aim of this study was to compare the correlation between bispectral index (BIS) monitor and four commonly used subjective clinical scales (Ramsay Sedation Scale (RSS), Richmond Agitation Sedation Scale (RASS), Sedation Agitation Scale, Adaptation to Intensive Care Environment scale) in mechanically ventilated patients in intensive care unit (ICU). In addition, comparison of responsiveness of the clinical scales in respect to BIS changes is another goal of this study. Materials and Methods: Mechanically ventilated thirty patients who required sedation for any reason were enrolled to study. Patients who needed neuromuscular blockade, patients with known hearing and visual problems, neurological diseases, anoxic encephalopathy, mental retardation and who developed hemodynamic instability (mean arterial pressure below 60 mmHg) and hypoxemia (sPO2 below 90%) during follow-up were excluded. Starting before the initiation of sedation, first BIS scores then clinical sedation scales were evaluated. This procedure is repeated every 2 hours for 24 hours. Results: All of the four clinical scales were significantly correlated with BIS. BIS and clinical scale values, except Adaptation to Intensive Care Environment scale, showed significant changes compared to baseline after the initiation of sedation. Ramsay and Richmond scales showed the highest correlation with BIS (respectively, r=0.758, r=0.750). Adaptation to Intensive Care Environment revealed the lowest correlation (r=0.565). Conclusions: All of the scales were significantly correlated with BIS. RSS and RASS showed higher correlation than other scales. As a conclusion: RSS and RASS can be used for monitoring the depth of sedation in mechanically ventilated patients in ICU.