Üreter taşlarının tedavisinde vücut dışı şok dalgaları ile üreterorenoskopinin karşılaştırılması
Comparison of extracorporeal shock waves and ureterorenoscopy in the treatment of ureteral calculi
- Tez No: 478027
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞ ÇAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Üreter taşları tüm üriner taşlar içinde %20 sıklıkta görülmekte olup renal koliğin en sık nedenidir. Taş hastalığında, minimal invaziv ve invaziv olmayan tedavi yöntemlerinde son 20 yılda meydana gelen gelişmelerle taşların tedavisi oldukça kolaylaşmıştır. Günümüzde bu gelişmelere paralel olarak hastalarda en az morbidite ve en düşük maliyetle tam taşsızlık amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı minimal invaziv ve non invaziv tedavi yöntemlerinden olan URS ve ESWL'yi tam taşsızlık oranları, komplikasyon oranları, hastanede kalış süreleri ve maliyet açısından karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2012 ile Ocak 2016 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde üreter taşı nedeni ile ESWL ya da URS yöntemlerinden herhangi biri uygulanan ve retrospektif verilerine ulaşılabilen hastalardan ESWL grubunda 184 URS grubunda 702 hasta olmak üzere toplamda 886 hasta randomize olarak seçilerek çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, taş tarafı, taş boyutu, taşın üreterdeki lokalizasyonu, işlem sırasında ve sonrasındaki komplikasyonları, hastanede kalış süreleri, double j stent kullanımı ve çıkarılma süreleri, taşsızlık oranları, ikincil tedavi gereksinimleri ve maliyetleri kaydedildi. İstatistiksel analizler SPSS for Windows versiyon 22.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet ve taraf açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05).Tüm taş boyutları ortalamasına göre tedavi başarısı açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Taş büyüklüğüne göre tedavi başarısı (
Özet (Çeviri)
Purpose: Ureteral stones that are found in 20% of all urinary stones, are the most common cause of renal colic pains. In stone diseases, with the improvement in minimally invasive and non-invasive treatment modalities in the last 20 years, the treatment has become much easier.In parallel with these developments, patients are aimed at least morbidity and full stone-free rate with the lowest cost. The aim of this study is to compare URS and ESWL, which are minimally invasive and non-invasive treatment methods, in terms of complete stone-free rates, complication rates, length of stay in hospital and cost Material and methods: A total of 886 patients, 184 patients in the ESWL group and 182 patients in URS group, were selected randomly to participate in the study between January 2012 and January 2016 in the Ege University Hospital of Medicine, in which ESWL or URS methods were used for ureteral stones and retrospective data were available. The age, sex, stone size, stone side and the complications of the patients during and after the procedure, length of stay in the hospital, use and removal times of the double j stent, stone-free rates, secondary treatment requirements and costs were recorded for all patients. Statistical analyzes were performed using the SPSS for Windows version 22.0 package program. Results: There was no statistically significant difference between groups in terms of age, gender and party (p> 0,05).There was no significant difference in treatment success according to the average of all stone sizes (p> 0,05). There was statistically significant difference in treatment success (