Benign vokal kord lezyonlarına foniatrik yaklaşım- vokal kord polipi tanılı hastalarda cerrahi tedavi sonrası ses terapisi etkinliğinin değerlendirilmesi
Foniatric approach to benign vocal cord lesions - evaluation of voice therapy efficiency after surgical treatment in vocal cord polyps diagnosed
  1. Tez No: 478057
  2. Yazar: ABDULHALİM AYSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş-Amaç Vokal kord polipleri öncelikli olarak vibratuar travma sonucu oluşmakla beraber sigara kullanımı da oluşmasında etkilidir. Bu çalışmamızda vokal kord polibi tanılı hastalarda bir gruba sadece cerrahi tedavi, bir gruba da önce ses terapisi ve ses eğitimi daha sonrasında cerrahi tedavi uygulanmıştır. Amacımız bu 2 grubu objektif ve subjektif ses değerlendirme testleri sonuçlarıyla değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Materyal-Metod Vokal kord polipi tanısı alan hastalar 2 gruba ayrıldı. Grup 1 sadece cerrahi tedavi uygulanan, grup 2 önce ses terapisi ve ses hijyeni uygulanıp şikayetleri geçmemesi üzerine cerrahi tedavi uygulanan hastalardan oluşturuldu. Tüm hastaların, ses terapisi, ameliyat öncesi ve sonrası 1. 3. ve 6.aydaki ses kayıtları ve videolaringostroboskopik görüntü kayıtları alındı. Subjektif işitsel algısal ses analizinde GRBAS ölçeği ve Ses Handikap İndeksi-10 (Voice Handicap İndex-VHI-10), Objektif Ses analizinde jitter, shimmer, F0, Harmonik gürültü oranı (Harmonic noise ratio, HNR; dB), Maksimum fonasyon zamanı (MFZ) bakıldı. Bulgular Grup 1 ve Grup 2 hastalarının tedavi öncesi ve sonrası VHI-10 ve GRBAS puanlarının istatistiksel değerlendirmeleri sonucunda, olguların cerrahi tedavi sonrasında ses ile ilgili şikâyetlerinde istatistiksel olarak anlamlı derece düzelme saptandı. Grup 2 hastalarının GRBAS ve VHI-10 skorlarında ses terapisi ve hijyeni sonrası düşme olduğu ancak cerrahi tedavi sonrasında daha anlamlı derecede düzeldiği saptandı. Grup 1 hastalarında tedavi sonrası MFZ'de artma, F0, jitter, shimmer, HNR değerlerinde anlamlı derecede azalma saptandı. Grup 2 hastalarında ses terapisi ve cerrahi tedavi sonrası MFZ'de artma, F0, jitter, shimmer, HNR değerlerinde anlamlı derecede azalma saptandı. Önce ses terapisi düzelme olmazsa III cerrahi operasyon uygulanan 50 hastadan 6'sının (% 12) polip boyutlarında küçülme olduğu gözlendi. Sonuç Vokal kord poliplerinde küratif tedavi genellikle cerrahi tedavi iken, ses terapisi ve ses hijyeniyle ses kalitesinin artabileceği, şikayetlerinin gerileyebileceği hatta bazı seçilmiş hastalarda şikayetlerinin ve polibin tamamen gerileyebileceğini bilerek, bu hastalarda ameliyat kararı verdikten hemen sonra ses terapisi ve ses hijyenine başlanması ameliyat sonrasında da devam etmelerini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim As well as vocal cord polyps are originating as a result of vibratory trauma, cigarette smoking is also effective in their occurrence. In our study, patients diagnosed with vocal cord polyps were divided into two groups; one group received only surgical therapy and the other one first subjected to voice therapy and voice training then surgical therapy. Our aim was to evaluate 2 groups with the results of objective and subjective voice assessment tests and to compare them. Materials and Methods Patients diagnosed with vocal cord polyps were divided into two groups. Group one consisted of patients who received surgical therapy and group two consisted of those who received first voice therapy and voice hygiene and then surgical therapy due to unrecovered complaint. In all patients the voice records and video gostroboskopik image records were taken preoperatively and postoperative 1, 3 and 6 months. In the subjective auditory-perceptive voice analysis, the GRBAS Scale and Voice Handicap Index-10 (VHI-10); in Objective Voice Analysis, the jitter, shimmer, FO, Harmonic noise ratio (HNR:dB); Maximum phonation time (MPT) were studied. Findings As a result of statistical evaluation of the pre-and-post-therapy VHI-10 and GRBAS scores, a statistically significant improvement was found in their compliances related to post-therapy voices. It was identified that a reduction was occurred in GRBAS and VHI-10 scores of group two patients after voice therapy and hygiene, however they were improved more significantly after surgical therapy. In group one patients an increase in MPT was observed after therapy and a significant reduction occurred in FO, jitter, shimmer and HNR values. In group two patients there was an increase in MPT after voice therapy and surgical therapy, whereas a significant reduction was detected in FO, jitter, shimmer and HNR values. A decrease in polyp dimensions was observed in 6 (12 %) of 50 patients who were subjected to surgical operation if there was no improvement in voice therapy. V Conclusion While the curative therapy for vocal cord polyps is generally surgical therapy, keeping in mind that the quality of voice can be improved, complaints may be decreased and even in some selected patients complaints and polyps might be regressed completely through the voice therapy and voice hygiene; therefore in these patients we recommend initiation of voice therapy and voice hygiene right after decision is made for operation and continued after surgery.