Sıçanda hidroklorik asit/etanol ile indüklenen mide ülserinde 1,25 dihidroksi vitamin D3'ün etkisi
Effect of 1,25 dihydroxyvitamin D3 on hcl/ethanol induced gastric injury in rats
  1. Tez No: 478072
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ALİCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı sıçanlarda hidroklorik asit (HCl)/etanol ile oluşturulan gastrik ülser modelinde vitamin D3'ün koruyucu etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda her iki cinsiyetten Sprague-Dawley sıçanlara (250-300g) 24 saat açlık sonrası gavajla 0,2 ml asidifiye edilmiş etanol solüsyonu (0,3 M HCl/%60 etanol) uygulanarak gastrik hasar oluşturuldu. Kontrol grubuna ise, gavajla 0.2 ml fizyolojik tuzlu su verildi. Ülser gruplarına 14 gün boyunca tek başına 1,25 dihidroksi vitamin D3 (0,25 g/kg, intraperitoneal) ya da vitamin D3 ile birlikte L-NAME (20 mg/kg; intraperitoneal), N-etilmaleimid (NEM; 10 mg/kg; intraperitoneal), glibenklamid (10 mg/kg; oral) veya indometazin (10 mg/kg, subkutan) uygulandı. Makroskopik ve mikroskopik analizler sonrasında oksidan ve anti-oksidan parametreler, serumda IL-1β ve IL-10 düzeyleri, doku örneklerinden NF-B immünhistokimya boyamada H skoru değerlendirmesi ve Tunnel yöntemi ile apoptotic indeks değerlendirmesi bakılan parametreler arasındaydı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study was to determine if vitamin D3 has a protective effect against tissue injury in a rat model of HCl/ethanol-induced gastric ulcer. Materials and Methods: Sprague-Dawley rats of both sexes (250-300 g) were fasted for 24 hours. A gastric injury was induced by acidified ethanol solution (0,3 M HCl/60% ethanol) per os (0,2 ml). Control group received saline (0,2 ml, per os). Ulcer groups were treated with 1,25 dihydroxyvitamin D3 (VitD; 0,25 µg/kg; intraperitoneally) for 14 days alone or along with L-NAME (20 mg/kg; intraperitoneally), N-ethylmaleimide (NEM; 10 mg/kg; intraperitoneally), glibenclamide (10 mg/kg; orally) or indomethacin (10 mg/kg; subcutaneously). After macroscopically and microscopically examination of stomachs, oxidant and anti-oxidant parameters, serum IL-1β and IL-10 levels, H scores from NF-κB immunostaining and apoptotic index by Tunnel method were measured.