Manşonla ve invaziv yolla ölçülen tansiyon arasındaki farkın subklinik ateroskleroz parametreleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of the difference in blood pressure measured by cuff vs. invasive method with the subclinical atherosclerosis parameters
- Tez No: 478073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Psödohipertansiyon kan damarlarının aterosklerozu sebebiyle sıkıştırılamamasına bağlı olarak indirekt kan basıncının intra-arteriyel (direkt) kan basıncından yüksek olması durumudur. Biz bu çalışma ile psödohipertansiyon tanısı koyduğumuz bireylerde noninvaziv ölçüm teknikleri kullanarak psödohipertansiyon ile subklinik atersokleroz ilişkisini değerlendirmeyi planladık. Gereç ve yöntem: Ocak 2017 ile Haziran 2017 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Erciyes Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalında radial yoldan elektif koroner anjiografi planlanan toplam 122 hasta çalışmaya alındı. Bu hastaların 94'ü normal tansiyon arteryel (TA) (sistolik 15 mmHg veya diastolik 10 mmHg fark saptanmayan ) fark grubu ve 28'i psödohipertansiyon grubu (sistolik 15 mmHg veya diastolik 10 mmHg fark saptanan) olarak iki grup halinde değerlendirildi. Tüm hastalara subklinik ateroskleroz ilişkisini değerlendirmek amacıyla transtorasik ekokardiyografi, FMD (Akım aracılı dilatasyon) ölçümü, karotis İMK (intima-media kalınlığı) ölçümü ve arteryel sertliğin indirekt göstergeleri olan nabız dalga hızı (NDH), augmentasyon indeksi (aix@75) parametreleri de kaydedildi. Ölçümler arası karşılaştırmalar eşleştirilmiş t testi ve Wilcoxon t testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Pseudo-hypertension is a condition in which the indirect blood pressure is higher than the intra-arterial (direct) blood pressure due to atherosclerosis of blood vessels which cannot be compressed. We aimed to evaluate the relationship between pseudohypertension by noninvasive measurement techniques and subclinical atherosclerosis in individuals diagnosed with pseudohypertension. Materials and method: A total of 122 patients whom were planned to undergo radial elective coronary angiography between January 2017 and June 2017 at Department of Cardiology, Faculty of Medicine of Erciyes University were included in the study. These patients were evaluated in two groups: Normal TA group (no difference; systolic 15 mmHg or diastolic 10 mmHg) consisted of 94 patients and pseudohypertension group (difference; systolic 15 mmHg or diastolic 10 mmHg) consisted of 28 patients. In order to evaluate the relationship with subclinical atherosclerosis, parameters of transthoracic echocardiography, FMD measurement, carotid IMT measurement and, pulse wave velocity (PWV), augmentation index (aix @ 75) which are indirect indications of arterial stiffness were recorded in all patients Comparisons between measurements were made by paired t test and Wilcoxon's t test.