Çocukluk çağında görülen astımın diş çürüğü, diş eksikliği ve diş anomalileri üzerine olan etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of asthma on tooth decay status, tooth missing and dental anomalies in childhood period retrospectively
  1. Tez No: 478075
  2. Yazar: SİMGE AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Astım çocukluk çağının yaygın, kronik bir hastalığı olup, görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Astım hastalığının kendisi ve kullanılan ilaçların ağız içi etkilerinden dolayı artmış periodontal hastalık ve çürük riski gibi çeşitli durumlar sağlıklı çocuklara göre daha fazla gözlenmektedir. Bu artmış risk sebebiyle diş hekimlerine önemli görevler düşmektedir. Astımlı çocuklar ve ailelerin bu konu hakkında bilgilendirilmesi ve eğitilmesi, uygun ağız hijyeni ve beslenme alışkanlıklarının kazandırılması gereklidir. Astım prevalansı pediatrik popülasyonda arttıkça hastalığın ağız sağlığını nasıl etkilediğini incelemek ve astım tedavisinde kullanılan ilaçların çeşitli ağız içi bulgulara neden olduğunu bildiren çalışmaların mevcut olması sebebiyle, Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na 01 Ocak 2016 – 31Aralık 2016 tarihleri arasında dental tedavi amacıyla başvurmuş ve öncesinde astım teşhisi konulmuş çocukların panoramik radyografilerinin retrospektif olarak incelenmesiyle astım hastalığı ile diş çürüğü, diş eksikliği ve diş anomalileri arasındaki ilişkiyi belirlemek bu çalışmanın amacıdır. Çalışmaya 6-16 yaş aralığında olan, astıma eşlik eden başka bir hastalık tablosu olmayan çocuklarla, herhangi bir sağlık sorunu olmayan sistemik olarak sağlıklı çocuklar dahil edilip, toplamda 254 hasta yer aldı. Astımlı çocuklarda değerlendirilen parametreler çürük diş, dolgulu diş, periapikal lezyon, diş eksikliği, diş anomalileri olup elde edilen veriler sağlıklı çocuklarla karşılaştırıldı. Ayrıca astım grubunda ilaç kullanan hastalarda kullanılan ilaç veya ilaç kombinasyonlarının, ilacın uygulanma şeklinin bu parametrelerle ilişkili olup olmadığı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Asthma is a widespread, chronic disease of childhood and the incidence is increasing day by day. Various conditions such as increased periodontal disease and caries risk are observed more often than healthy children due to the intra-oral effects of the asthma disease itself and using the asthma drugs. Due to this increased risk, dentists have important duties. Children with asthma and their families need to be informed and educated about this disease, and appropriate oral hygiene and nutrition habits must be acquired. Since the prevalence of asthma is increasing in the pediatric population and there are studies that show how the disease affects oral health and that the drugs used in asthma treatment are caused by various intraoral findings, the purpose of this study is to determine the relationship between asthma disease and tooth decay, tooth missing and dental anomalies by retrospectively examining panoramic radiographs of children who have been diagnosed with asthma before and applied for dental treatment at the Department of Pedodontics at Karadeniz Technical University Faculty of Dentistry, between 01 January 2016 and 31 December 2016. A total of 254 patients were enrolled in the study, with children who were between the ages of 6 and 16, who had no other illnesses accompanying asthma, and no systemic health problems. The parameters assessed in children with asthma were decayed tooth, filled tooth, missing tooth, periapical lesion, tooth anomalies and the obtained data were compared with healthy children. It has also been assessed whether the drug or drug combination used in patients with asthma medication is associated with these parameters.