Çocukluk çağında molar insizör hipomineralizasyonu'nun prevalansı ve etiyolojisinin araştırılması
Investigation of the prevalence and etiology of molar incisor hypomineralization in childhood
  1. Tez No: 937157
  2. Yazar: SELİN SENA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN UZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışma, İzmir ilinde görülen Molar İnsizör Hipomineralizasyonunun (MIH) prevalansını belirlemeyi, sistemik ve çevresel risk faktörlerini incelemeyi amaçlamaktadır. MIH, birinci büyük azı dişlerle birlikte çoğunlukla keser dişleri de etkileyen, mine hipomineralizasyonuyla karakterize gelişimsel bir bozukluktur. Etkilenen bireylerde hızlı çürük oluşumu, estetik kaygılar, hassasiyet ve tedavi zorlukları gibi önemli klinik sonuçlar görülmektedir. Yöntem: Çalışma, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Pediatri Bilim Dalı ve Klinik Biyokimya Bilim Dalı iş birliğiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, 6-12 yaş arası toplam 700 çocuk katılmıştır. Çalışma grubu, MIH tanısı konulan 50 çocuktan, kontrol grubu ise MIH tanısı olmayan 50 sağlıklı çocuktan oluşmaktadır. Sosyodemografik, prenatal, perinatal ve postnatal faktörler detaylı şekilde değerlendirilmiştir. Ayrıca, beslenme şekli ve biyokimyasal parametreler incelenmiştir. Verilerin analizi için SPSS 25.0 kullanılmış ve Mann-Whitney U testi ile Ki-kare testi uygulanmıştır. Hasta gruplarına göre demografik ve klinik özelliklerin dağılımları ve aralarındaki ilişkilerin incelenmesinde Pearson Ki Kare ve Fisher Exact testleri uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmada MIH prevalansı %12 olarak saptanmıştır. MIH'lı çocukların %76'sı şiddetli mine defekti (MIH-2), %24'ü ise sınırlı opasiteler (MIH-1) göstermiştir. MIH-2 grubunda etkilenen diş sayısı anlamlı şekilde daha yüksektir (ortalama 8,71 ± 3,39). Sol alt birinci büyük azı ve sağ üst birinci büyük azı dişleri en çok etkilenen dişler olmuştur. MIH grubunda üst sol santral kesici en sık etkilenen keser diş olmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the prevalence of Molar Incisor Hypomineralization (MIH) in Izmir province and to investigate systemic and environmental risk factors. MIH is a developmental disorder characterised by enamel hypomineralisation affecting the first molars and often the incisors as well. Affected individuals have significant clinical consequences such as rapid caries formation, aesthetic concerns, sensitivity and treatment difficulties. Material Method: The study was conducted in collaboration with Ege University Faculty of Medicine the Department of General Paediatrics and the Department of Clinical Biochemistry, Ege University Faculty of Dentistry. A total of 700 children aged 6-12 years participated in the study. The study group consisted of 50 children diagnosed with MIH and the control group consisted of 50 healthy children without MIH. Sociodemographic, prenatal, perinatal and postnatal factors were evaluated in detail. In addition, diet and biochemical parameters were analysed. SPSS 25.0 was used for data analysis and Mann-Whitney U test and Chi-square test were applied. Pearson Chi-square and Fisher Exact tests were applied to analyse the distribution of demographic and clinical characteristics according to the patient groups and the relationships between them. Results: The prevalence of MIH was found to be 12% in the study. Severe enamel defects (MIH-2) and limited opacities (MIH-1) were observed in 76% and 24% of children with MIH, respectively. The number of affected teeth was significantly higher in the MIH-2 group (mean 8.71 ± 3.39). The left lower first molar and right upper first molar were the most affected teeth. The upper left central incisor was the most frequently affected incisor in the MIH group.