Sık reçete edilen pediatrik ilaçların daimi diş minesi mikro sertliği üzerine etkisinin in vitro değerlendirilmesi
The effect of the frequently prescribed pediatric drugs on the microhardness of the permanent tooth enamel evaluation in terms of in vitro
- Tez No: 478076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL BAYGIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dental erozyon; içsel, dışsal ya da idiyopatik faktörlerden kaynaklanan multifaktöriyel bir süreçtir. Bakteri tutulumu olmadan asit çözünmesiyle diş sert dokularının ilerleyici, geri dönüşü olmayan kaybı olarak tanımlanmaktadır. Modern toplumlarda değişen alışkanlıklar; özellikle çocuklarda ve ergenlerde, diş erozyon insidansında artışa neden olmaktadır. Ayrıca akut veya kronik hastalıklar için uzun vadede kullanılan ve ağız boşluğunda uzun süreli bulunan ilaçlar sebebiyle de dental erozyon potansiyel bir sorun haline gelmektedir. Çalışmamızda son yıllarda akut veya kronik hastalıklı çocukların oral ilaç kullanımlarının artmasından dolayı, sık reçete edilen pediatrik ilaçların daimi diş minesi mikro sertliği üzerine etkisinin in vitro değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada, çürüksüz, sağlıklı yeni çekilmiş 48 tane daimi molar diş ve farklı etken maddeli 11 ilaç kullanıldı. Örnekler 12 akril blok ve her bir akril blokta kullanılan 7 diş mine örneği olacak şekilde düzenlendi. Fazla olan 1 akril blok kontrol grubu olarak belirlendi ve distile suya batırıldı. Kullanılan ilaçların pH, Titre Edilebilir Asidite ve Tamponlama Kapasiteleri daldırma döngülerinden önce ölçüldü. Daldırma döngüleri günde 3 kere 1 dakika olacak şekilde uygulandı. Hazırlanan numulerin ölçümleri 0., daldırma döngüleri sonrası 7. ve 14. günlerde tekrarlandı. Mikrosertlik ölçümü Vickers sertlik cihazı kullanılarak yapıldı. Tekrarlayan Ölçümlerde Varyans Analizi, ikili karşılaştırmalar Bonferroni testi ve üç veya daha fazla bağımsız grubun ölçümsel verilerinin karşılaştırılmasında One-way ANOVA testi kullanıldı. Prednizolon dışında tüm ilaçlar, örnekler üzerinde bazal ölçüme kıyasla 7. ve 14.
Özet (Çeviri)
Dental erosion is a multifactorial process resulting from internal, external, or idiopathic factors. It is defined as a progressive, irreversible loss of hard tissue of the tooth by acid dissolution without bacterial involvement. Changing habits in modern society; especially in children and adolescents, increase the incidence of tooth erosion. Dental erosion becomes a potential problem due to long-term medication for acute or chronic diseases and drugs that have been in the oral cavity for a long time. In our study, it is aimed to evaluate in vivo the effect of frequently prescribed pediatric drugs on permanent dental microhardness due to the increased use of oral medication in children with acute or chronic illness in recent years. In the study, non-cariogenic, healthy 48 permanent molar teeth that freshly extracted and 11 drugs that have different active ingredients were used. In the study, the samples were arranged to be 7 tooth enamel samples in each acrylic block and and total acrylic blocks' number were 12. Excess acrylic block was identified as the control group and immersed in distilled water. The pH titratable acidity and buffering capacities of the used drugs, were measured before immersion cycles. Immersion cycles were applied three times in a day for 1 minute. Measurements of the prepared samples were repeated at days 0, 7, 14 after immersion cycles. The microhardness measurement was made using a Vickers hardness tester. Analysis of Variance in used recurrent measurements, Bonferroni test in used paired comparison and One-way ANOVA test was used to compare the measurement data of three or more independent groups.