Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği hastalarında oksidatif stres düzeyi ile epikardiyal yağ dokusu kalınlığı arasındaki ilişki
Serum oxidative stress level correlates with epicardial adipose tissue thickness in heart failure-reduced ejection fraction patients
- Tez No: 478074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU BÜYÜKLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Kalp yetersizliği, dünyada görülme sıklığı giderek artan, morbidite ve mortalite artışına yol açan önemli bir sağlık sorunudur. Kalp yetersizliğinin seyrinde çeşitli inflamatuvar sitokinler salgılanmakta ve oksidatif stres (OS) oluşmaktadır. Üretilen bu sitokinlerin bir kısmının kaynağı epikardiyal yağ dokusudur (EYD). EYD kalınlığı ile metabolik aktivitesi arasında pozitif kolerasyon vardır. Biz bu çalışmada, kalp yetersizliği hastalarında oksidatif stress ile epikardiyal yağ dokusu kalınlığı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği (DEF-KY) olan 36 hasta çalışma gurubuna, kalp yetersizliği olmayan 36 olgu ise kontrol gurubuna dahil edildi. Biyokimyasal kan analizleri ve ekokardiyografik incelemeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Heart failure is an important health problem leading to increased morbidity and mortality, which is increasingly common in the world. In the course of heart failure, various inflammatory cytokines are secreted and oxidative stress (OS) occurs. The source of some produced cytokines are epicardial fat tissue (EFT). There is a positive correlation between EFT thickness and metabolic activity. In this study, we aimed to investigate the relationship between oxidative stress and epicardial fat tissue thickness in patients with heart failure. Materials and methods: A total of 36 patients with heart failure reduced ejection fraction as study group and 36 subjects without heart failure as control group were included in the study. Biochemical blood analyzes and echocardiographic examinations were performed.