MCF-7 ve MDA-MB -231 meme kanseri hücre hatlarında docetaxel-octreotıd kombinasyon tedavisinin olası sinerjistik sitotoksik/ apoptotik etkilerinin araştırılması
Possible synergistic cytotoxic and apoptotoic effects of octerotid with combination of docataxel in MCF-7 and MDA-MB-231 breast cancer cell lines
  1. Tez No: 478079
  2. Yazar: HAKAN ÇAMYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F.RÜÇHAN USLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Docetaxel meme kanserinin adjuvan, neoadjuvan ve metastatik hastalık tedavisinde standart olmasına karşın ilaçla ilişkili yan etkiler ve direnç önemli bir klinik problemdir. Bu çalışmada antineoplastik etkinliği daha önceki klinik deneyimlerden bilinen ve in vitro çalışmalarda da gösterilen somatostatin analoglarından Octreotid'in meme kanseri hücre hatlarında Docetaxel ile kombine edildiğinde additif veya sinerjistik sitotoksik ve apoptotik etkilerinin bulunup bulunmadığını araştırdık.Çalışmamızda en sık çalışılan iki meme hücre hattı olan MCF-7 ve MDA-MB-213 hücre hatlarında her iki ilacın tekli ve kombine uygulamalarındaki sitotoksisite analizleri ve bununla birlikte apoptozisin değerlendirilmesi amacıyla DNA fragmantasyonu ve Kaspaz 3/7 aktivite ölçümleri yapıldı.Her iki hücre hattında da Docetaxel ve Octreotid'in tekli uygulamalarında zamana ve doza bağımlı olarak artan sitotoksisite saptanırken IC50 (Inhibitory Concentration %50, hücrelerin yarısını öldürmek için gerekli ilaç konsantrasyonu) değerleri göz önüne alınarak oluşturulan kombinasyon uygulamalarında anlamlı bir sinerjistik sitotoksik ve apoptotik etki gözlendi.Sonuç olarak bir somatostatin analoğu olan Octreotid'in meme kanserinde Docetaxel ile kombinasyonu hem yan etki profili oldukça geniş olan Docetaxel'in kombinasyon tedavisindeki dozlarının azaltılabilmesi hem de direnç probleminin çözülebilmesi açısından uygun bir tedavi seçeneği olabilir.
Özet (Çeviri)
Docetaxel is the standard of care in the adjuvant, neoadjuvant setting and metastatic disease of breast cancer but important problems in its clinical usage are dose related side effects and resistance. In this in vitro study, we search possible synergistic cytotoxic and apoptotic effects of Octreotide, a somatostatin analogue and whose antineoplastic effects have been known from its previous clinical experiences and in vitro studies, with combination of Docetaxel in two breast cancer cell lines. We used a cell proliferation assay to assess cytotoxicity and measured DNA fragmentation and Caspase 3/7 activity to verify apoptosis with single and combined doses of the drugs. We used MCF-7 and MDA-MB-231 cell lines, the most commonly studied breast cancer cell lines in studies. We detected cytotoxic activity and apoptosis in the single application of Docetaxel and Octerotide and significant synergistic cytotoxic activity and apoptosis in the combination of Docetaxel and Octerotide, which dose and time dependent. The present data shows that Octerotide, as a somatostatin analogue, combined with Docetaxel might provide a rationale treatment option to reduce dose related side effects of Docetaxel by decreasing dose in combination and to overcome resistance problem.