NSAIDs (Tolfenamik asit) ve pikolin türevleri ile gümüş (I) komplekslerinin sentezi, yapısal karakterizasyonu ve meme kanseri hücre hatları (Mcf-7 ve MDA-MB-453) üzerinde antikanser aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis and structural characterization of silver(I) complexes with NSAIDs (Tolphenamic acid) and picolin derivatives and investigation of anticancer activities on breast cancer cell lines (MCF-7 and MDA-MB-453)
  1. Tez No: 633773
  2. Yazar: BETÜL HARURLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar grubunda yer alan tolfenamik asit (ana ligant) ile pikolin türevleri (yardımcı ligant: 2-pikolin, 4-pikolin) kullanılarak [Ag2(tolf)2(2-pic)2] 1 ve [Ag2(tolf)2(4-pic)2] 2 formüllü iki yeni gümüş(I) koordinasyon bileşiği sentezlendi. Sentezlenen bu komplekslerin yapıları FT-IR, elementel ve termik analiz teknikleri ile aydınlatıldı. Kompleks 1 kristal yapıda elde edildi ve tek kristal X-ışını kırınımı ile yapısı belirlendi. Kompleks 2 ise toz halinde elde edildi. Kompleks 1 ve 2 ile ilgili yapılan analiz (FT-IR, elementel ve termik analizler) sonuçlarının uyumlu olması, her iki kompleksin yapılarının benzer olabileceğini gösterdi. Yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen veriler; komplekslerin dimerik olarak, gümüş(I) iyonunun bir 2-pic, iki tolf ligandı ve diğer gümüş(I) iyonu ile bozulmuş dörtyüzlü geometride koordine olduğunu gösterdi. Yapıda tolfenamato ligandları köprü ligandı olarak davranmaktadır. Ayrıca moleküller arası Ag(I)⋯π ve π···π etkileşimleri ile yapının kararlılığının arttığı gözlemlendi. Sentezlenen komplekslerinin in vitro antiproliferatif aktiviteleri MCF-7 ve MDA-MB-453 insan meme kanseri hücre hatlarına karşı XTT metoduyla test edildi. Elde edilen verilere göre her iki kompleksinde MCF-7 ve MDA-MB-453 hücrelerinin proliferasyonunu doz bağımlı olarak azalttığı gözlendi. Kompleks 2'nin 1'e göre her iki kanser hücre hattında daha yüksek antiproliferatif aktivite sergilediği ve ayrıca her iki kompleksinde kemoterapötik ajan olarak kullanılan carboplatin ve 5-Florourasil'e kıyasla daha düşük IC50 değerleriyle istatiksel olarak çok daha yüksek antiproliferatif aktivite sergiledikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, two new mixed ligand based silver(I)-tolfenamic acid including picoline derivatives, devised as [Ag2(tolf)2(2-pic)2] 1 and [Ag2(tolf)2(4-pic)2] 2 (tolf = tolfenamato, 2-pic = 2-picoline, 4-pic = 4-picoline) have been synthesized and identified by elemental analysis, FT-IR, thermal analysis. The structure of 1 was clarified with single-crystal X-ray diffraction while 2 was obtained in a powder form. The data clearly indicated that the silver(I) ion is coordinated to one 2-pic, two tolf ligands and other silver(I) ion demonstrating a distorted tetrahedral geometry. The deprotonated tolfenamato ligands act as a bridging bidentate ligands. The chains are further stabilized by the intramolecular Ag(I)⋯π and π···π interactions. The FT-IR analysis revealed that the structure of complex 1 and 2 might have a similar molecular structure. The thermogravimetric analysis displayed the presence of coordinated picoline and tolfenamato ligands in the coordination sphere. the Antiproliferative activities of the synthesized complexes were tested against human-derived breast cancer MCF-7 and MDA-MB-453 cell lines by XTT assay in vitro. The results showed that both complexes decreased the proliferation of both cell lines in a dose dependent manner. Complex 2 showed more antiproliferative activity than complex 1 against the tested cell lines. Moreover, both complexes were observed to exhibit istatistically much more antiproliferative activity with their lower IC50 values than carboplatin and 5-Fluorouracil, which are used as chemotherapeutic agents in breast cancer therapy.