Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin sosyal destek ve yalnızlık düzeyleri ile kaygı durumlarının belirlenmesi
The determination of social support and livestock levels of foreign students who have studied in Ondokuz Mayis University
  1. Tez No: 478096
  2. Yazar: ROGHAYYEH MALEKI SANIMALEKI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin sosyal destek ve yalnızlık düzeyleri ile kaygı durumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi' nde Ağustos 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında okuyan yabancı öğrencilerle yapılmıştır. Örneklemi olasılıksız örneklem yöntemine göre her fakülteden çalışmaya katılmaya gönüllü olan 190 öğrenci oluşturmuştur. Veriler sosyodemografik özellikleri inceleyen anket soruları çok boyutlu algılanan sosyal destek, yalnızlık ve kaygı ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde SPSS 16 paket programı kullanılmış Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson Ki-Kare, Tek Faktör Varyans Analizi (ANOVA), t-testi ve korelasyon uygulanmıştır. Bulgular: Öğrencilerin %43,2'si kız, %56,8'i erkek olup, %90,5'inin bekâr olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin Algılanan Sosyal Destek Ölçeği toplam puan ortalaması (30.57±14.88), Yalnızlık toplam puan ortalamaları (50.77±6.89) ve Sürekli Kaygı toplam puan ortalaması (45.38±7.98) orta olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to state foreign students' who study in Ondokuz Mayıs University anxiety situation about their social support and loneliness levels. Materials and Methods: The foreign students who studied between August 2015 and January 2016 in Ondokuz Mayıs University were the main focus of this study. According to improbable sampling method, there were 190 students from every faculty. The data was collected by using multi-dimensional perceived social support, loneliness and anxiety scale which also analyses the sociodemographic features with the surver questions. SPSS 16 program was used to evaluate the data. Descriptive statistics, Pearson chi-square, Sole factor Analysis of Variance, t-test and correlation was used to analyze the data. Results: %43,2 of the students were female, while %56,8 of them were male; and %90,5 of all the students were single. Students' Perceived Social Support Scalewas determined as total point average (30.57±14.88), loneliness point average (50.77±6.89) and Constant anxiety point average (45.38±7.98).