Sublingual ve subkutanöz immunoterapi uygulanan allerjik rinit ve astımlı çocukların klinik ve laboratuvar bulguları ile tedavi maliyetlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
A comparative evaluation of clinical and laboratory findings and treatment costs for sublingual and subcutaneous immunotherapy in children with allergic rhinitis and asthma
- Tez No: 478111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN GÜLEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alerji-İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Giriş- Amaç: : Günlük hayatta çeşitli yollardan karşılaşılan allerjenlerle allerjik yanıt gelişmesinde ve alerjik hastalıkların temelinde duyarlılanma ve tolerans mekanizmasının gelişmemesi yatmaktadır. Çocuklarda astım ve allerjik rinit tedavisinde alerjenle tekrar tekrar karşılaşarak immün tolerans geliştirilmesi temeline dayanan alerjen spesifik immünoterapi (SIT) yöntemlerinden subkutan immonoterapi (SCIT) ve sublingual immünoterapi (SLIT ) günümüzde uygulanmakta olan tedavilerdir. Çalışmamızda astım ve/veya alerjik riniti olan çocukların uzun dönemde hangi tedavi yönteminden ne kadar yarar gördüğünün ve bu tedavilerin mali sonuçlarının ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde alerjik rinit ve astım tanısıyla en az 3 yıl süre ile konvansiyonel yöntemle SCIT (n=54) veya standart preparatlarla SLİT (n=51) tedavisi uygulanan 105 hasta çalışmaya dahil edildi. Klinik etkinlik; 4 ayrı döneme ait verilerlerle astım semptom skoru (ASS), rinit semptom skoru (RSS) ilaç skoru (İS) ve görsel değerlendirme skoru (GDS),cilt prick testi (SPT) ve solunum fonksiyon testi (SFT) ile değerlendirildi. Maliyet etkinliği için astım ve alerjik rinitin tedavisi sürecinde kullanılan doğrudan tıbbi giderler, ulaşım gibi doğrudan olmayan tıbbi giderler ile dolaylı olarak iş ve okul günü kayıpları gibi giderler değerlendirildi SCIT ve SLIT grupları klinik ve maliyet etkinliği açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Demografik özellikler açısından iki grup benzer bir dağılıma sahipti. Klinik açıdan SCIT ve SLIT gruplarının tedavi öncesi paramatreleri açısından fark saptanmadı. Tedavi öncesi, tedavinin birinci, ikinci ve üçüncü yıllarına ait skorları incelendiğinde ASS, RSS,İS, TSS, AMS, RMS, astım GDS, rinit GDS skorlarının hepsi için yıllar içerisinde anlamlı düşüş olduğu dikkat çekmekteydi. (tümü için; p=0.000). Buna karşın çalışma gruplarının başlangıç ve tedavinin birinci, ikinci ve üçüncü yıl SFT değerleri (FEV1, PEF , FEF 25-75) karşılaştırıldığında gruplar arasında ve yıllara göre kendi içinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). SCIT kullanan hastaların 3 yıllık toplam maliyetleri kişi başı ortalama 15665 TL (4345$) iken SLIT kullanan hastaların kişi başı ortalama 15271 TL (4236$) idi. Her iki grubun toplam maliyet verilerini karşılaştırıldığında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Background:Allergic response to allergens encountered in various ways in daily life and the basis of allergic diseases are caused by the sensitization and disorder in tolerance mechanisms. Subcutaneous (SCIT) and sublingual immunotherapy (SLIT) of allergen-specific immunotherapy based on the development of immunological tolerance by repeated exposure to allergens in children with asthma and allergic rhinitis are currently available treatments. In our study we aim to determine the clinacally more beneficial treatment method for the long term treatment of patients and the financial results of the treatments in children with allergic rihinitis and /or asthma.. Material and Methods: 105 patients with allergic rhinitis and/or asthma who had conventional SCIT (n= 54) or SLIT (n=51) treatment in our clinic with standard preparations for at least 3 years were included in the study. Clinical efficacy was evaluated with the results of asthma symptom scoring (ASS), rhinitis symptom score (RSS) drug score (IS) and visual analog score (VAS); skin prick test (SPT) and pulmoner function test (PFT). In terms of cost effectiveness, costs such as direct medical expenses and direct non-medical transportation used in the course of asthma and allergic rhinitis treatment and indirect costs such as work and school day losses were evaluated. SCIT and SLIT groups were compared in terms of clinical and cost effectiveness. Results: In terms of demographic characteristics, the two groups have a similar distribution. In clinical terms,there were no differences for pre-treatment parameters of the groups. When the scores of the pre-treatment and the first, second and third years of treatment were examined for both the SCIT and the SLIT Group, all of asthma score( ASS), rhitinits score (RSS) , total semptom score ( TSS) ,astım medication score (AMS), visual analog score (VAS) for asthma and VAS for rhinitis decreased significantly. (for all; p=0.000). However,when the treatment groups were compared according to the years when the first, second and third year PFTs (FEV1, PEF, FEF 25-75) there was no statistically significant difference was found between the groups and the in the groups themselves.(p> 0,05). The total cost of 3 years of patients using SCIT was 15665 TL (4345$) per person whereas the total cost of 3 years of patients using SLIT was 15271 TL (4236$) per person. When we compare the total cost data of both groups, we found that they are close to each other.