Determination and comparison of the therapeutic effectiveness of septal cartilage stem cells and adipose stem cells in house mite- allergic rat model
Septal kartilaj ve adipoz kök hücrelerinin ev tozu akarı- alerjik rat modelinde tedavi etkisinin belirlenmesi ve karşılaştırılması
- Tez No: 657226
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Biotechnology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Alerjik rinit ,basitçe havayolu ile alerjene maruz kalındığında en azından rinore, hapşırık, burun akıntısı ve kaşıntısı, burun tıkanıklığı gibi belirtilerden birinin görülmesidir. AR, Ig E aracılı kronik inflamatuar hastalık olarak tanımlanır. Alerjik rinitin tedavisinde ilk basamak alerjenden uzak durmaktır. Farmakoterapisi semptomatik tedavi amaçlı kullanılır. Subkutan veya sublingual immünoterapi orta ,ağır AR tedavisinde uygulanabilir. Özellikle standart tedavilerden yanıt alınamadığında akupunktur, homeopati, burun içi hava filtreleri, sellüloz ve CO2 maruziyeti gibi alternatif yöntemler denenebilir. Bu yöntemlerin hiçbiri yaygın ve kabul görür bir tedavi olarak kabul görmemiştir. Mezenkimal kök hücrelerin (MSC) immünmodülatör özelliği ortaya konmuştur. Bu etkiden yola çıkarak AR tedavisinde ümit vadetmektedir. Bu çalışmada in vitro üretilen septal kıkırdak kök hücrelerinin (SC) ve yağ SC'lerinin sistemik uygulamalarının alerjik rinitli (AR) sıçanlar üzerindeki etkilerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ev tozu akarı alerjenleri izole edildi ve 3-4 aylık albino sıçanlara uygulandı. İn vitro olarak üretilen yağ ve kıkırdak SC'leri izole edildi ve sıçanlara intravenöz olarak enjekte edildi. Birkaç alerjik inflamasyon parametresi analiz edildi. Kıkırdak SC alıcıları, alt konkalarda mukoza kalınlığında, adipoz SC alıcılarına kıyasla daha fazla azalmaya sahipti. Kıkırdak SC grubu, serum IgE, TNF-alfa ve IL-6 düzeylerinde adipoz SC grubuna göre daha fazla azalma gösterdi, ancak IL-13 düzeyinde farklılık yoktu. Mezenkimal SC tedavisi, özellikle kıkırdak türevi SC tedavisi, sıçanlarda deneysel bir AR modelinde alerjik inflamasyonu azaltmada etkiliydi. Bu çalışma sonuçlarına göre mezenkimal SC tedavisi, AR tedavisinde alternatif bir seçenek olma potansiyeline sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Allergic rhinitis (AR) can be simply defined as the presence of at least one of the following "symptoms after exposure to an airborne allergen: rhinorrhea, sneezing, itching and nasal congestion. AR is defined as a chronic inflammatory disease mediated by the antibodies of IgE-type. The most important step in AR management is to avoid allergens. Pharmacotherapy options are used for symptomatic treatment. Subcutaneous or sublingual allergy immunotherapy can be applied in moderate or severe AR, especially when unresponsive to standard treatments. Alternative treatment methods such as, acupuncture, homeopathy, intranasal air filter, cellulose and CO2 are being explored in various trials, but none of these methods have received widespread acceptance or approval. The implementation of Mesenchymal stem cells (MSCs), which had been reported to have immunomodulatory characteristics seem to be promising for AR treatment. This study was aimed to determine and compare the effects of systemic administrations of in vitro produced septal cartilage stem cells (SCs) and adipose SCs on rats with allergic rhinitis (AR). House dust mite allergens were isolated and administered to 3-4-month-old albino rats. Adipose and cartilage SCs that were produced in vitro were isolated and injected intravenously to rats. Several allergic inflammation parameters and histopathological analysis of nasal mucosal thickness of inferior turbinates were analyzed. Cartilage SC recipients had more reduction in mucosal thickness in the inferior turbinates compared to recipients of adipose SC. The cartilage SC group had greater reduction in serum IgE, TNF-α and IL-6 levels compared to the adipose SC group, however IL-13 level remained unaffected. Mesenchymal SC therapy, especially cartilage-derived SC therapy, was effective in decreasing allergic inflammation in an experimental model of AR in rats. The date in the present study showed that mesenchymal SC therapy has the potential to be an alternative option in the treatment of AR.