Melazma hastalarında epidemiyolojik, klinik özellikler ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of epidemiological features and quality of life in melasma patients
- Tez No: 478113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE MERAL EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, polikliniğimize başvuran melazma hastalarının epidemiyolojik ve klinik özelliklerini, hastalığın yaşam kalitesine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu çalışmada melazmanın hastaların yaşam kalitesine olan negatif etkilerinin beklenenden daha az olduğu ve çarpıcı bir şekilde kontrol grubundaki diğer deri hastalıklarının dermatoloji yaşam kalitesine olan negatif etkilerinin daha fazla olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate the epidemiological, clinical characteristics of melasma patients, the effect of disease on the quality of life. The negative effects of melasma on the quality of life of the patients were less than estimated. In the control group, the negative effects of other skin diseases on the dermatological quality of life were much more than the patient group.