Efor testinde hipertansif yanıt gelişen ve bilinen hipertansiyonu ve kronik hastalığı olmayan hastalarda uç organ hasarı varlığının incelenmesi
Examination of end organ damage in patients without chronic disease in exaggerated blood pressure
- Tez No: 478129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KILIÇASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hipertansiyona sekonder gelişen uç organ hasarları çok önemli morbidite ve mortalite nedenlerindendir. Erken teşhiş ve tedavi ile uç organ hasarı gelişiminin önlenmesi ya da ilerlemesinin önüne geçilmesi gerek hastaların komplikasyonsuz uzun dönem surveylerine katkı sağlamada gerekse komplikasyon gelişen hastaların tedavi ve rehabilitasyon giderleri göz önüne alındığında bunların azaltılmasında önemlidir. Hipertansiyona sekonder uç organ hasarının hipertansiyon tanısı konulmadan daha öncesinden başlayabileceği bilinmekte ve tedaviye erken başlanması bu uç organ hasarlarının geri döndürülebilmesi açısından önem arzetmektedir. Bu bağlamda hipertansiyon tanısının yada hipertansiyon eğiliminin erken tanımlanabilmesi önem kazanmaktadır. Çalışmamıza, Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji polikliniğinde efor testi endikasyonu konulan, bilinen hipertansiyon tanısı ve kronik hastalık öyküsü olmayan ve efor testinde hipertansif yanıt gelişen (SKB≥190 mmHg) 42 hasta ile hipertansif yanıt gelişmeyen (SKB
Özet (Çeviri)
End organ damages that develop secondary to hypertension are very important causes of morbidity and mortality. Early diagnosis and treatment of hypertension and prevention of progression or prevention of end organ damage development contributes to uncomplicated long-term surveillance of patients also it is important to reduce the treatment and rehabilitation costs of complicated patients when they are considered. It is known that end organ damage secondary to hypertension may start before the diagnosis of hypertension and early treatment is important in terms of reversing these end organ damages. In this context, it is important to be able to identify hypertension tendency early in hypertension diagnosis. The study included 42 patients with known hypertension and no chronic disease history who were referred to Tepecik Education Research Hospital Cardiology outpatient clinic for evaluation. Patients divided into two groups; 42 patients with hypertensive response (SKB≥190 mmHg) in the treadmill test, and 50 control patients without hypertensive response (SKB