Genel anestezi altında hacim kontrollü ventilasyon ile basınç kontrollü ventilasyonun göz içi basıncına etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 478127
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MERİH GÖKBEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Genel Anestezi Altındaki Hastaların Mekanik Ventilatördeki Soluma Yöntemlerinden Hacim Kontrollü Ve Basınç Kontrollü Ventilasyon Yöntemlerinin Göz İçi Basıncına Etkilerinin Karşılaştırılması Öğrencinin Adı: Fuat Gürbüz Danışmanı: Prof. Dr. Fatma Merih GÖKBEN Anabilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı 1. ÖZET Amaç: Bu çalışmada, basınç kontrollü ventilasyon ile hacim kontrollü ventilasyonun göz içi basıncına etkisini karşılaştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya basınç kontrollü ventilasyon grubunda (p grubu) 30 ve hacim kontrollü ventilasyon grubunda (v grubu) 30 olmak üzere toplam 60 birey dahil edildi. Entübe hastalardaki anestezi makinesi ventilasyon modlarına göre hastaların preoperatif ve intraoperatif göz içi basınçları Tono-Pen XL ile ölçüldü. Entübasyon öncesi, entübasyon sonrası 10. dakika, 30. dakika, 60. dakika ve 90. dakikada olmak üzere beş farklı zamanda göz içi basıncı (GİB), sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, ortalama arteryal kan basıncı, nabız, periferik kapiller oksijen satürasyonu (SpO2), solunum sayısı , end tidal arbondioksit (EtCO2), tidal volüm (Vt), havayolu tepe basıncı (Ppeak) ve havayolu ortalama basıncı (Pmean) ölçümleri yapıldı. Ayrıca, hastaların grup (p/v), cinsiyet, tanı/operasyon, ASA, yaş, boy ve kilo verileri kaydedildi. Vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplandı. Bulgular: GİB değerlerinin zamansal olarak değişimi, hacim (v) kontrollü ve basınç (p) kontrollü ventilasyon gruplarının her ikisinde de preoperatif ve 10. dakika arasında anlamlı idi (p0,05). Aynı zamanlarda yapılan GİB sonuçları gruplara göre karşılaştırıldığında; preoperatif GİB sonuçlarının gruplar arasında anlamlı farklılık göstermediği (p>0,05) ancak 10, 30, 60 ve 90.
Özet (Çeviri)
Comparison of Intraocular Pressure Effects of Volume Controlled and Pressure Controlled Ventilation Methods Under General Anesthesia Patients Student's Name: Fuat GÜRBÜZ Danışmanı: Prof. Dr. Fatma Merih GÖKBEN Department: Department of Anesthesiology and Intensive Care 2. ABSTRACT Aim: In this study, we aimed to compare the effect of pressure controlled ventilation versus volume controlled ventilation on intraocular pressure. Materials and Methods: A total of 60 patients were included in the study, 30 in the pressure-controlled ventilation group (p group) and 30 in the volume-controlled ventilation group (v group). Preoperative and intraoperative intraocular pressures of the patients were measured with Tono-Pen XL according to the ventilation modes of the anesthesia machine in the intestinal patients. IOP, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean arterial blood pressure, pulse rate, SpO2, respiratory rate, EtCO2 and Vt were measured at five different times; before intubation, 10 min., 30 min., 60 min. and 90 min. after intubation. Also, Ppeak and Pmean measurements were performed. Group (p / v), gender, diagnosis/operation, ASA, age, height and weight were also recorded. And, body mass index (BMI) was calculated. Results: Temporal variation of IOP values was significant between preoperative and 10th minute in both volume (v) and pressure (p) controlled ventilation groups (p 0.05).