Evlilik sorunu yaşayan çiftlerde sosyodemografik özellikler, ilişki inançları ve çift uyumunun değerlendirilmesi
Assessment of sociodemographic properties, relationship beliefs and couples compatibility in couples with marital problems
- Tez No: 478134
- Danışmanlar: DR. SÜHEYLA DOĞAN BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Evlilik sosyal bir kavram olmanın yanı sıra, kişilerin bireysel özellikleri, aile yapıları ve birbirleriyle olan ilişki biçimleri ile kendi özerkliklerini bir bütün içinde ortaya koydukları yakın bir ilişki biçimidir. Yakın ilişkileri etkileyen birçok faktör vardır. Kişilerin bakış açıları ve inanç sistemleri bu faktörler arasında yer almaktadır. Bu inançlar ilişkilerin seyrini olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Evlilik de hem bireyi hem toplumu ilgilendiren en önemli yakın ilişkilerden bir tanesi olduğu için evlilik ilişkisindeki inançlar önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında evlilik sorunu yaşayan çiftlerdeki sosyodemografik özelliklerin saptanması, evlilik sorunu yaşayan ve yaşamayan çiftler arasındaki sosyodemografik özelliklerin karşılaştırılması, evlilik sorunu yaşayan çiftlerin ilişkilerine dair inançlarının evlilik uyumunu nasıl etkilediği ve evlilik sorunu yaşayan ve yaşamayan çiftler arasında ilişkilerine dair inançlarında farklılık olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bakanlığı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği'ne evlilik sorunu (ES) ile başvuran 40 evli çift ve süreğen evlilik sorunu tariflemeyen ve bir psikiyatrik rahatsızlığı bulunmayan 37 evli çift kontrol grubu (KG) olarak dahil edilmiştir. Katılımcılar tarafımızca hazırlanan sosyodemografik veri formu, Çift Uyum Ölçeği (ÇUÖ) ve İlişki İnançları Ölçeği (İİÖ) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: ES ve KG yaş ortalamaları (sırasıyla 36.19±8.55 yıl, 36.04±6.99 yıl) evlilik yaşı (sırasıyla 25.65±5.89 yıl, 27±4.74 yıl) ve evlilik süresi (10.11±8.31yıl, 9±8.54 yıl) arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmamıştır. ES ile KG arasında tanışmalarından evlenmelerine kadar geçen süre (sırasıyla 22.68±27.20 yıl, 40.35±41.16 yıl) bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardır (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Marriage, aside from its socially constructed notion, is an intimate relationship where individuals express their autonomies as a whole through individual properties, family structures and specific types of relationships they have with their spouses. There are many factors which affect the process of this said intimate relationship. Individual perspectives and belief systems count among those factors which can change the course of the relationship both negatively or positively. As marriage is one of the significant relationships of the society where both individuals and the entire society are concerned, those factors cannot and should not be ignored. This dissertation aims to establish the sociodemographic characteristics of married couples who have marital problems, compare those sociodemographic characteristics with couples who do not, explore how troubled couples' beliefs on the relationship affects their compatibility and conclude a difference between the belief systems of couples who have problems and couples who do not. Method: The study includes applicants of Ministry of Health Diskapi Yıldırım Beyazıt Education and Research Hospital's Psychiatric Clinic with a number of 40 married couples with Marital Problems (MP) and a Control Group (CG) of 37 married couples with no identified marital problems or psychological disturbances. The applicants were assessed through the Sociodemographic Data Form prepared by us, Dyadic Adjustment Scale (DAS) and Relationship Beliefs Questionnaire (RBQ). Results: There were no statistical significant differences concluded between the average ages (in order, 36.19±8.55 years, 36.04±6.99 years), marriage lenghts (in order, 10.11±8.31 years, 9±8.54 years) and the age of marriage (in order, 25.65±5.89 years, 27±4.74 years) of MP group and CG. There are however, significant statistical differences between MP and CG with regards to the time period between their dates of first meeting and their marriage dates (in order, 22.68±27.20 years, 40.35±41.16 years) (p=0.001).