Çocuk enfeksiyon kliniğinde 2003-2016 yılları arasında tüberküloz tanısıyla yatarak tedavi başlanan hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of hospitalized patients diagnosed with tuberculosis between the years of 2003-2016 in pediatric infectious diseases department
  1. Tez No: 478141
  2. Yazar: DURDUGÜL AYYILDIZ EMECEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN DALGIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda 2003–2016 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal E.A.H ( SBÜ ŞHEEAH) Çocuk Enfeksiyon Kliniği'nde yatan ve tüberküloz (TB) hastalığı tanısı alan 0-18 yaş arası 233 vakanın demografik, klinik ve laboratuvar bulgularını retrospektif olarak inceledik. Olguların 123 (%52,8)'ü erkek, 110 (%47,2)'u kızdı, yaş ortalaması ise 111,39 ± 4 ay (9,3 yaş) idi. Hastalar beş yaş altı, 5-10 yaş arası ve 10 yaş üzeri olmak üzere üç gruba ayrıldı. Çocukların %22,7 'si beş yaşının altında, %27 'si 5-10 yaş arası ve % 50,2 si 10 yaşının üzerindeydi. 2009 yılı %20,2 hasta ile en çok hastanın tanı aldığı yıldı. Hastaların memleketlerine bakıldığında ilk sırada Doğu Anadolu Bölgesi %27,5, ikinci sırada ise Marmara Bölgesi %23,6 geliyordu. Çocukların %10,3'ünde kronik hastalık saptandı. Hastaların %50,2'sinin pulmoner, %37,8'inin extrapulmoner, %7,3'ünün pulmoner ve extrapulmoner birlikte, %4,7'sinin ise miliyer TB olduğu tespit edildi. Pulmoner TB'lerin içinde %73,9'luk bir oran ile primer TB ilk sırada yer aldı. Extrapulmoner TB'den en sık görüleni %36,2 ile TB plöraziydi. Pulmoner TB 10 yaş üzerindeki hastalarda anlamlı olarak daha fazla, beş yaş altında ise daha azdı (p0,05). (Quanti-FERON) QFT testinin % 55,4 hastada pozitif olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
We retrospectively reviewed the demographic, clinical and laboratory findings of 233 cases with tuberculosis (TB) diagnosed in Pediatric Infectious Diseases Department of Sisli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between the years of 2003-2016. Of the cases, 123 (52.8%) were boys and 110 (47.2%) were girls and the mean age was 111,39 ± 4 months (9,3 years). Patients were divided into three groups; younger than 5 years, between 5 and 10 years and older than ten years. 53 (22,7%) of the patients was