Fiziksel siğstemlerin kaotik dinamiği
Chaotic dynamics of the physical systems
  1. Tez No: 47816
  2. Yazar: BİNNUR ÜNSAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER YAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Fiziksel sistemlerin, başlangıç koşullarına aşırı duyarlı ve zaman gelişimi kes tirilemeyen periyodik-dışı davranışları deterministik kaos olarak bilinir. Özellikle analitik çözümü olmayan lineer olmayan sistemler başlangıç koşullarına, parametre değerlerine ve dış etkilere bağlı olarak periyodik, yarı periyodik ve kaotik davranışlar gösterebilirler. Bu çalışmada lineer olmayan fiziksel sistemlerde ortaya çıkabilecek kaotik davranışın niteliği ve analizi açısından teorik ve deneysel süreçler incelendikten sonra, bu alanda temel sistemler olarak kabul edilen lineer olmayan sürülmüş ve sönümlü matematiksel salınıcı, Duffing salmıcısı ve Van der Pol salmıcısı için kaotik dinamik analizi sayısal olarak yapılmıştır. Bu sistemlere ait haraket denkleminin matematiksel ifadesi en genel hali ile x + ax = - dV(x) + f{t) şeklinde yazılabilir. Sistemlerin dinamik analizinde dinamik değişkenlere ait zaman gelişimi, faz uzayı çekicisi, Paramatre uzayında kaos diyagramı, güç spektrumu, Poincare haritası, Lyapunov üstelleri ve kesirsel boyut sayısal tekniklerle elde edilmiş ve sonuçlar grafik yöntemlerle sunulmuş ve sistemlerin dinamik karakterleri ile ilgili yorumlar, bu alandaki literatür dikkate alınarak yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kaotik Salınıcı, Deterministik Kaos, Çekici, Güç Spektrumu, Poincare Haritası, Lyapunov Üsteli, Kesirsel Boyut.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis CHAOTIC DYNAMICS OF THE PHYSICAL SYSTEMS Binnur UNSAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor: Asst. Prof. Dr. Ömer YAVAŞ 1996, Page: 83 Jury : Prof.Dr.Mehmet ŞİMŞEK Assoc.Prof.Dr.A.Ulvi YILMAZER Asst. Prof. Dr. Ömer YAVAŞ Deterministic, chaos is aperiodic and unpredictable behaviors of nonlinear, deterministic physical systems which are very sensitive to the initial conditions. Nonlinear physical systems can show periodic, quasi-periodic and chaotic behaviors dynamically depending on some parameter values, initial conditions and external loadings. In this study, at first, we investigated the theoretical and experimental as pects of chaotic dynamics. Then, we have analyzed numerically three basic systems of the nonlinear dynamics which are mathematical pendulum, Duffing oscillator and Van der Pol oscillator. Equation of motion of these three systems is in the form of x + ax = - dV(x) + f(t). In our analysis we obtain time evolutions of different dynamical variables, their phase space attractor, Poincare maps and Power spec- trums. We have obtained also Lyapunov exponents spectrum, fractal dimension and chaos diagrams of these systems. We have shown then with the aid of graphs being sensitive to the initial conditions. Our all results are in approprate with those chaos literature. We interprated the results using the tools of dynamical analysis. KEY WORDS: Chaotic Oscillator, Deterministic Chaos, Attractor, Power Spect rum, Poincare Map, Lyapunov Exponent, Fractal Dimension