Arpa ağırlıklı bıldırcın rasyonlarına enzim (avızyme) ilavesinin etkileri üzerinde bir araştırma
A Research on the effects of supplemental enzyme (avizyme) based on mostly barley diets in the fattening quail diets
- Tez No: 47815
- Danışmanlar: PROF.DR. Ö. FARUK ALARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ARPA A?IRLIKLI ETLİK BILDIRCIN RASYONLARINA ENZÎM(AVIZYME) İLAVESİNİN ETKİLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Burak ESİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.ö.Faruk ALARSLAN 1996, sayfa : 24 Jüri : Prof.Dr. Ö.Faruk ALARSLAN :Prof.Dr. Sahibe ÇALIŞKANER : Prof.Dr. Oktay YAZGAN Bu araştırmada, arpa ağırlıklı etlik bıldırcın rasyonlarına enzim ilavesinin hayvanlarda besi performansına olan etkileri incelenmiştir. 0-2 haftalık“Başlatma Dönemi”ve 3-5 haftalık“Bitirme Dönemi”için ayrı ayrı olmak üzere 5 tip rasyon hazırlanmıştır. Bu raconlardan dane yem olarak sadece mısır içeren kontrol rasyonunda herhangi bir enzim kullanılmamıştır. 1. ve 2. deneme rasyonlannda mısırın sırasıyla yansı ve tamamı yerine arpa kullanılmış ve bu rasyonlara enzim ilave edilmiştir. 3. ve 4. deneme rasyonlarına enzim katılmamıştır. Deneme sonunda elde edilen verilere göre; canlı ağırlığın: 187.64 g, 188.96 g, 189.75 g, 181.72 g ve 176.76 g; canlı ağırlık artışının: 177.51 g, 178.78 g, 179.57 g, 171.61 g ve 166.64 g: yem tüketiminin: 56 1.63 g, 575.64 g, 572.88 g, 553. 13 g ve 572.57 g; yem değerlendirme sayısının: 3. 16, 3.24, 3.19, 3.23, 3.44. ve sıcak karkas ağırlığının; 138.20 g (%71.20), 140.84 g (%71.84), 143.11 g (%71.42), 143.45 g (%72.92) ve 128.11 g (%70.00) olduğu görülmüştür. Araştırma sonunda yapılan değerlendirmede: mısırın yansı ve tamamı yerine arpa ilave edilen rasyonlara enzim ilavesinin, enzim katkısız aynı tip rasyonlara göre bıldırcınlarda; besi performansı, rasyonel üretim bakımından daha iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Etlik Bıldırcın, Enzim, Arpa
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS OF SUPPLEMENTAL ENZYME(AVIZYME) BASED ON MOSTLY BARLEY DIETS IN THE FATTENING QUAIL DIETS Burak ESİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr.Ö.Faruk ALARSLAN 1996, Page: 24 Jury : Prof.Dr.Ö.Faruk ALARSLAN : Prof.Dr. Sahibe ÇALIŞKANER : Prof.Dr. Oktay YAZGAN In this research, it was examined the effectiveness of carcass and fattening performance of mostly barley diets with supplemental enzyme on fattening quail. 5 type rations were prepared for 0-2 weeks“Starting Period”and 3-5 weeks“Finishing Period”. Among these rations, there is only corn included ration which was considered as a“Control Ration”, was not mixed with supplemental enzyme. In the rations for 1st and 2nd experimental groups, half and total amount of corn were substituted by barley and these were mixed by enzyme respectively. In addition to this, to identfy of the effectiveness of rations without enzyme, 3rd and 4th experimental groups rations were not mixed enzyme. According to results of experiments carried out; Fattening performance; Live weight: 187.64 g, 188.96 g, 189.75 g, 181.72 g, 176.76 g; Live weight gain: 177.51 g. 178.73 g, 179.57 g, 171.61 g, 166.64 g; Feed consumption: 561.63 g, 575.64 g, 575.88 g, 553.13 g, 572.57 g; Feed convertion ratio: 3.16, 3.24, 3.19, 3.24, 3.44 hot carcass weight: 138.20g (71.20%), 140.84g (71.84%), 143.11g (71.42%), 143.45g (72.92%), 128. llg (70.00) were determined respectively. According to the evaluation at end of trial: the rations supplemented enzyme have been found better than the rations non supplemented enzyme with respect to fattening performance, rational costs. Key Words : Fattening quail, Enzyme, Barley