Koyun sütünün farklı yöntemlerle muhafazası
Preservation of sheep (ewe) milk by dipperent methods
- Tez No: 47818
- Danışmanlar: PROF.DR. CELALETTİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi KOYUN SÜTÜNÜN FARKLI YÖNTEMLERLE MUHAFAZASI Birgül ÖZTURKLER Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Celalettin KOÇAK 1996, Sayfa: 56 Jüri :Prof. Dr. Celalettin KOÇAK Prof. Dr. Metin ATAMER Doç. Dr. özer KINIK Bu çalışmada, koyun sütünün soğutma, Laktoperoksidaz sisteminin aktivasyonu ve Hidrojen peroksit ilavesi ile muhafazası incelenmiştir. Laktoperoksidaz sisteminin aktivasyonu, sütlere 20:20 ppm ve 60:60 ppm SCN“ :H;02 (t iyosiyanat -.hidrojen peroksit) ilavesiyle sağlanmıştır. Hidrojen peroksit ile muhafazada ise, sütlere 100 ppm ve 400 ppm hidrojen peroksit ilave edilmiştir. Kontrol, LP sistemi aktive edilmiş süt ve hid rojen peroksit ilave edilmiş sütler 20 ± 1°C ve 35 ± l'C'lerde, dördüncü bölüm sütler ise, 5 ± l°'de 15 saat süreyle bekletilmiştir. Sütlerden 3'er saatlik aralıklarla örnekler alınarak, titrasyon asitligi, resazurin. peynir mayası ile pıhtılaşma ve starter aktivitesi testleri ya pılmıştır. Genel olarak sütlere ilave edilen Ha Q ve SCN”:H03 kon santrasyonları arttıkça titrasyon asitliklerindeki gelişme yavaşlamıştır. Soğukta muhafaza edilen sütlerde asitlik gelişimi en az düzeyde olmuştur, örneklerin starter akti vitesi ve resazurin testi sonuçları ile peynir mayası ile pıhtılaşma süreleri H2 Q ve SCN“ :Ii02 konsantrasyonlarına ve muhafaza sıcaklığına bağlı olarak değişiklikler göstermiş tir. Aynı konsantrasyonlarda H3 Q ve SCN”:H03 içeren örneklerden 20 ± l°C'de bulunanların, 35 ± l°C'de muhafaza edilenlerden daha uzun süre dayandıkları görülmüştür. Araştırma sonucunda, koyun sütlerinin muhafazasında LP sisteminin aktivasyonundan ve sütlere Hidrojen peroksit ilavesinden yararlanılabileceği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Laktoperoksidaz sistemi, koyun sütü, hidrojen peroksit, soğutma.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Master's Thesis PRESERVATION OF SHEEP (EWE) MILK BY DIFFERENT METHODS Birgül ÖZTÜRKLER Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Milk Technology- Supervisor: Prof. Dr. Celalettin KOCAK 1996, Page: 56 Jury : Prof. Dr. Celalettin KOÇAK Prof. Dr. Metin ATAMER Assoc. Prof. Dr. özer KINIK In this study, the use of refrigeration. hydrogen peroxide and lactoperoxidase system (LP) for raw sheep milk preservation were examined. LP system was activated by adding of SCN“ :I|02 at the level of 20:20 ppm and 60:60 ppm to raw sheep milk. The used quantities of H2 Q as preservative for raw sheep milk were 100 ppm and 400 ppm. Control samples. H2 Q treated samples and LP activated samples were kept at 20 ± 1”C and 35 ± 1*C for 15 hours. But, the fourth part was kept at 5 ± 1°C for 15 hours. Titratable acidity, resazurin test, coagulation time and starter culture activity were deter mined in all samples at intervals of 3 hours. In general, the developing of titratable acidities of milk samples slowed down with the increasing concentra tions of SCN“ :H0a and F§02. The developing of titratable acidity of refrigerated milk samples became the lowest of all samples. Activities of starter culture values from resazurin test and coagulation times of milk samples showed vari ation according to concentrations of SCN”:H02 and IJO, and storage temperatures. The milk samples containing the same concentration of SCN" :H;03 and H02, those kept at 20 *C have longer storage time than the milk samples kept at 35°C. From the result of this study. it is concluded that the keeping quality of sheep milk could be improved by activation of lactoperoxidase system and the addition of hydrogen peroxide. KEY WORDS: Lactoperoxidase system, hydrogen peroxide. Sheep milk, Refrigerated storage.