Gaziantep Üniversitesi'nin sağlıkla ilgili fakültelerindeki ilk ve son sınıf öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve obezite sıklığı
Nutritional habits and obesity frequency of Gaziantep University's first and last year students in faculty related to health
- Tez No: 478180
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERİMAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tanımlayıcı-kesitsel tipteki bu çalışma, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan ilk ve son sınıf öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarını ve obezite sıklıklarını saptamak ve bu durumu etkileyebilecek faktörleri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır (n=1068). Evrene ulaşım oranı %88,0 olarak gerçekleşti. Araştırmada veri toplama aracı olarak soru kâğıdı kullanılmıştır. Toplanan veriler tanımlayıcı istatistikler, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U ve ki-kare testleri kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This was a descriptive-cross sectional study aimed to determine nutritional habits and obesity prevalance of the first and last year students of Gaziantep University Faculty of Medicine, Faculty of Dentistry and Faculty of Health Sciences and to determine the influential factors (n=1068). Response rate was 88.0%. Questionnaires were used as data collection tool. The data collected were analyzed using descriptive statistics, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U and Chi-square tests.