Bir vakıf üniversitesindeki kız öğrencilerin premenstrual sendrom yaşama durumlarının ve etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
The assessing of the premenstrual syndrome experience status and its influencing factors of female students at a foundation university
  1. Tez No: 487516
  2. Yazar: İMREN ARPACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FERİDE YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İmren ARPACI, Bir Vakıf Üniversitesindeki Kız Öğrencilerin Premenstrual Sendrom Yaşama Durumlarının ve Etki Eden Faktörlerin Değerlendirilmesi, Hemşirelik Programı, Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep, 2018. Araştırma Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde okuyan ve menstruasyon gören kız öğrencilerin premenstrual sendrom durumlarını inceleyebilmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmış, araştırmaya dahil olma kriterlerine uyan 622 kız öğrenci ile yapılmıştır. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Premenstrual Sendrom Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verileri araştırmacı tarafından bilgisayar ortamında SPSS 21.0 (The Statistical Package for the Social Sciences- PC Version21.0) paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Öğrencilerin %48,1'inin 20-21 yaşında olduğu, %23,6'sının sigara kullandığı, %56,3'ünün düzenli egzersiz yapmadığı, %32,0'ının düzenli kahve tükettiği, %53,4'ünün öfkesini kontrol etmekte zorlandığı, %39,4'ünün öfkesini en fazla adet öncesi dönemde kontrol edemediği, %50,3'ünün düzenli adet gördüğü, %59,8'nin dismenoresi olduğu, %47,9'unun dismenore için analjezik kullandığı ve %53,1'inin sıcak uygulama yaptığı belirlenmiştir. Öğrencilerin Premenstrüel Sendrom Ölçek (PMSÖ) toplam puan ortalaması 123,46±36,14 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Assessing of the Premenstrual Syndrome Experience Status and Its Influencing Factors of Female Students at a Foundation University, Nursing Program, Postgraduate Thesis, Gaziantep, 2018 This study has been carried out with sample of 622 female students that are studying at Hasan Kalyoncu University and who are planned to describe with the aim of being able to be investigated the premenstrual syndrome cases of female students who are menstruating and who meet the criteria for being included in the study. The data have been collected by using“Introductory İnformation Form”and“Premenstrual Syndrome Scale”. The obtained data have been evaluated by the researcher using SPSS 21.0 package program in computer environment. It has been indicated that 48,1 % of the female students are between at the age of 20-21, 23,6% of them uses cigarette, 53,3% of them do not do exercise regularly, 32,0% consumes coffee regularly, 53,4% of them have difficulty with controlling their anger, 5,3% of them menstruate regularly, 59,8% of them are dysmenorrhea, 47,9% of them uses analgesic for not having dysmenorrhea and 53,1% of them have hot application. The students' premenstrual syndrome scale (PMSS) total average point has been counted as 123,46±36,14. The average fatigue scores of the students that are studying in any departments related with health have been found lower than the students who are studying in other departments.