Gaziantep Şahinbey Oto Sanayi Sitesi'nde çalışan 18 yaş altı bireylerin durumu
The condition of workers under the age of 18 in Gaziantep Sahinbey Auto İndustrial Zone
- Tez No: 478182
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERİMAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çocuk işçiliği gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu araştırma Gaziantep il merkezindeki Şahinbey Oto Sanayi Sitesi'nde çalışan çocuk işçilerde; sosyo-demografik özelliklerin, çalışma şartlarının, genel sağlık durumunun, alışkanlıkların, madde kullanımının ve şiddetle karşılaşıp karşılaşılmadığının belirlenmesi amacıyla yapılan kesitsel-tanımlayıcı tipte araştırmadır. Tüm evrene ulaşılmaya çalışıldı ancak iş yerlerinin %58,2'si araştırmaya katılmayı kabul etti (n=418). Evrenin %58,2'sine ulaşıldı. Veriler bir anket aracığıyla, yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı ve çocukların boy ve kiloları ölçüldü. Veriler SPSS 22 paket programında değerlendirildi. Analizlerde betimleyici istatistikler ve ki kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Child labor is a serious public health problem for both developed and developing countries. This study was a cross sectional-descriptive study conducted for determining the sociodemographic characteristics, working conditions, general health conditions, habits, substance usange of child labouring and whether they were exposed to violence or not. It was decided to get all population of child labouring in Gaziantep Şahinbey Auto Industrial Zone, however 58.2 % accepted to take part in the study (n=418). The data were collected by a quastionaire applied face-to-face interviews and children's height and weight were measured. The data was evaluated with the package program SPSS 22. Descriptive statistics and chisquare test were used.