İlköğretim düzeyinde matematik öğretimini destekleyici e-öğrenme portallarının kritik özelliklerinin belirlenmesi
Investigating critical properties of e-learning portals that support teaching mathematics at elementary levels
- Tez No: 280393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin amacı, ilköğretim düzeyinde matematik öğretimi içerikli bir E-Öğrenme Portalının sahip olması gereken özelliklerin neler olduğunu belirlemektir. Bu özellikler belirlenirken, alan yazını üzerine yapılmış çalışmaların bulguları ile ilköğretim düzeyinde matematik derslerini yürüten öğretmenlerin görüşlerinin bir sentezi oluşturulmaya çalışılmıştır.Araştırmanın evreni, Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkâmil merkez ilçelerinde bulunan, 15 farklı ilköğretim okulunda görev yapan sınıf öğretmenleri ve matematik öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise söz konusu okullarda görev yapan ve rastgele seçilen 185 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Veri toplama aracı, iki bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde kişisel değişkenlerin elde edilmesine yönelik üç soru yer almakta; ikinci bölümde 27 maddeden oluşan likert tipi bir ölçek yer almaktadır.Araştırma verilerinin çözümlenmesi, SPSS for Windows programı ile yapılmıştır. Frekans, yüzde, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi tekniklerinden yararlanılmış, anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, alan yazını üzerine yapılmış çalışmaların bulgularını ve öğretmenlerin görüşlerini temsil eden 22 adet özellik elde edilmiştir. Bu özellikler elde edilirken alan yazını üzerine yapılan çalışmalarla öğretmen görüşlerinin birebir paralellik göstermediği tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin görüşleri arasında cinsiyet, kıdem yılı ve branş gibi kişisel değişkenlere göre anlamlı farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to define features that a E-Learning Portals should have, basing on mathematics educations at primary level- while studying on these points, it has been tried to make on integration of both the early result of the studies in this area and the ideas of the teachers giving lesson at primary level.The study which is located in Gaziantep consist of mathematics and primary-level teachers working at 15 different schools in the centre of Şehitkamil and Şahinbey. The target group is 185 teachers working at these schools. As a means of collecting data questionnaire is used. The means of collecting data consists of 2 sections: at the first part there are three questions inquiring personal variables and at the second part there is a likert scale type measure containing 27 items.The analysis of the result of the research is done with the help of SPSS for Windows Programme. The data were analyzed by frequent, percents, independent samples t-test, one way variance analysis. As the result of these statistical analysis 22 features are found that represent both the findings of the related research and tyehe ideas of the teachers? While getting these results, it is observed that there is not o complete parallel between the related studies and the teachers? ideas. Additionally, some meaningful differences between thoughts of the teachers? are seen depending on some factors like gender, length of service, branch and personality