Klinefelter sendromlularda osteoporoz osteopeni durumlarının toplum ile karşılaştırılması
Comparison of osteoporotic osteopenia cases in the Klinefelter syndrome with the population
  1. Tez No: 478210
  2. Yazar: GÖKHAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ EKMEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada toplumda sık görülen kalıtsal bozukluklardan olan Klinefelter sendrom (KS)'lu olgular ile toplumdan seçilmiş aynı yaş grubundaki gönüllülerin kemik sağlığı ve hormon durumlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Erciyes Üniversitesi Üroloji Kliniği İnfertilite ve Androloji polikliniğinde takipli 183 KS'lu olgunun geriye dönük verileri ile prospektif olarak oluşturulan 64 gönüllüden oluşan kontrol grubunun verileri karşılaştırılmıştır. İncelenen veriler; demografik özelliklerin yanı sıra Dual Enerji X-Ray Absorbsiyometri (DEXA) değerleri ve kan hormon parametreleri olarak belirlenmiştir. İstatistiksel analizler SPSS statistics 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışma Erciyes Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı alınarak Erciyes Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü birimi maddi desteği ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare bone health and hormone status of patients with Klinefelter syndrome (KS), which is one of the common hereditary disorders in the community, and those of the same age group selected from the community Materıals And Methods: The data of 183 patients with KS in the Department of Urology of the University of Erciyes infertility and Andrology Clinic and the prospectively formed control group of 64 volunteers was analized retrospectively. The evaluateddata are; demographics as well as DEXA values and blood hormone parameters. Statistical analyzes were performed using the SPSS statistics 22.0 program. The study was carried out with the financial support of Erciyes University Scientific Research Projects Coordination Unit with the approval of Ethics Committee of Clinical Investigations.