Erkek hipogonadizminde androjen replasman tedavisinin immün sistem üzerine etkisi
  1. Tez No: 69305
  2. Yazar: ZEKİ YEŞİLOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZATA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmamız androjen replasman tedavisinin immün sistemde ne gibi bir modifikasyona neden olduğunu ortaya koymak amacıyla 26 Klinefelter Sendrom (KS) ve 29 Sekonder Hipogonadizm (SH) tanısı konmuş 55 hastadan oluşan hasta grubu (HG) ile gönüllü 19 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubunda (KG) yapıldı. Hasta grubunda tedavi öncesi (TÖ ) ve tedavi sonrası (TS) ve KG'da hücresel ve humoral immün sistem incelendi. Tedavide KS'lu grupta testosteron, SH'li grupta gonodotropin preparatlan 6 ay süreyle kullanıldı. Nonspesifık humoral immünite için serum immunoglobulin (IgG, IgA, IgM) ile kompleman (C3c, C4) düzeyleri nefelometrik yöntemle ölçüldü. Lenfosit subpopülasyonları ve CD4/CD8 oranları flow sitometri, serum interlökin-2 (IL-2) ve interlökin-4 (IL-4) düzeyleri ELİSA yöntemi ile ölçüldü. KS'lu ve SH'li gruplarda TÖ serum IgG, IgA, IgM, C3c veC4 düzeyleri TS düzeylerden anlamlı olarak yüksekti (p0.05). KS'lu ve SH'li gruplarda TS serum IgG, IgA, IgM, C3c, C4, IL-2 ve IL-4 düzeyleri KG'nun düzeylerinden farklı değildi ( Tüm parametreler için p >0,05).
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY To evaluate the effects of androgen replacement therapy on immun system of the patient with male hypogonadism, 26 patients with Klinefelter' s Syndrome (KS), 29 patients with secondary hypogonadism (SH) and 19 healthy people were enrolled the study. The patients with KS were treated testosterone while patients with SH were treated with gonodothropin for 6 months. Serum IgG, IgA, IgM, C3c and C4 fractions of the complement system were measured by nephelometry for nonspesific humoral immunity. Lymphocyte subpopulations and proportions of CD4 and CD 8 were examined by flow cytometry. IL-2 and IL4 were measured by ELISA.