Klinefelter sendromunda testosteron replasman tedavisinin plazma melatonin düzeylerine etkisi
- Tez No: 88572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZATA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
VI. ÖZET Daha önceki çalışmalarda hipogonadotropik hipogonadizmli erkek hastalarda nokturnal melatonin (MT) sekresyonunun arttığı gösterilmiştir. Klinefelter sendromunda (KS) ise yüksek, normal veya azalmış plazma melatonin düzeyleri bildirilmiştir. Önceki çalışmalarda testosteron tedavisinin MT düzeylerinde azalmaya neden olduğu saptanmıştır. Ancak bunun mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Bu konuyu açıklığa kavuşturmak amacıyla 31 KS'lu olguda ve 20 sağlıklı erkekte, plazma MT ve idrar 6-sülfatoksimelatonin (SMT) ve idrar katekolamin düzeyleri tedavi öncesi ve altı aylık T tedavisi sonrası değerlendirildi. Plazma MT düzeyleri sensivitesi 3.5 pg/mL olan RIA kitiyle, idrar SMT düzeyleri sensivitesi 1 ng/mL olan ELISA kitiyle ve idrar katekolamin düzeyleri HPLC yöntemi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY It has previously been shown that increased nocturnal melatonin (MT) secretion exists in male patients with hypogonadotropic hypogonadism but conflicted plasma MT levels have been reported in untreated Klinefelter syndrome (KS). Although the mechanism is not clear, previous studies have demonstrated that plasma MT levels decreases after testosterone (T) treatment. We, therefore, determined early morning plasma MT levels, urine 6- sulphatoxymelatonin (SMT) and urine catecholamines, before and six months after T treatment in 31 patients with KS and 20 male controls. Plasma MT levels were measured by a RIA with a sensivity of 3.5 pg/mL. Urine SMT levels were measured by an ELISA with a sensivity of 1 ng/mL and urine catecholamines levels were measured by a HPLC.