Kısmi kalınlıkta deri grefti verici alan iyileşmesinde topikal tedavi amaçlı sesamol, kafeik asit fenetil esteri ve izotonikli pansuman materyallerinin etkinliğinin karşılaştırılması: deneysel çalışma
The comparison of topical effects of sesamol, caffeic acid phenetyl ester and saline on split thickness skin graft donor site healing: an experimental study
- Tez No: 478237
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT NACİ KARAÇAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada kısmi kalınlıkta deri grefti verici alanlarında susam yağının antioksidan ve antiinflamatuar etkilerinden sorumlu sesamol ve propolisin asıl antioksidan etkinliğe sahip bileşeni kafeik asit fenetil esterinin yara iyileşmesi üzerine etkinliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, tüm gruplar 8 adet denek içerecek şekilde 24 adet Sprague Dawley rat ile yapıldı. Her üç gruptaki ratların sırt cildinde kısmi kalınlıkta deri grefti alınarak yara alanı oluşturuldu. Birinci grup kontrol grubu olarak belirlendi ve bu gruba yara iyileşmesi izlemi için günlük izotonik uygulandı. Diğer gruplar çalışma grubu olarak belirlendi. Çalışma gruplarına topikal olarak Kafeik asit fenetil esteri (CAPE) ve sesamol uygulandı. Oluşturulan yara alanlarının 3., 7. ve 14. günlerde yüzey ölçümleri yapıldı ve yara kontraksiyon yüzdeleri hesaplandı. Yaraların tam epitelize olduğu gün denekler sakrifiye edildi. Deneklerin iyileşen yara alanları eksize edildi ve histopatolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Kontrol grubu ile CAPE grubunun kıyaslandığı istatistiki analizlerde CAPE ile takip edilen yaralarda kontrol grubuna göre iyileşme sürelerinde kısalma, ayrıca 14.gün yara kontraksiyon yüzdelerinde artış gözlendi. Bu veriler istatistiksel olarak anlamlı idi. Sesamol grubunda ise numerik verilerde kontrol grubuna göre farklılık gözlense de bu veriler istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç: Literatürdeki diğer çalışmalarda yara iyileşmesi üzerinde olumlu etkisi gösterilmiş olan CAPE kullanımının, kısmi kalınlıkta greft verici alanlarının iyileşmesi üzerinde bu etkisinin devam ettiği gösterilmiştir. Elde etmiş olduğumuz verilere göre daha fazla denek sayısı ile yapılacak çalışmalar ile sesamolün yara iyileşmesi üzerine etkisinin anlamlı şekilde gösterilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this experimental study is to find out and compare the effects of CAPE, major antioxidant and antiinflammatory component of propolis and sesamol, major antioxidant component of sesamum indicum on split thichkness skin graft donor site healing. Material and Methods: This study was conducted with 24 Sprague Dawley rats as every group contained 8 subjects .Split thickness skin grafts were harvested from dorsal skin of every rodent to create donor site. First group was determined as control group and only saline was applied daily for donor site healing. Other groups were determined as study groups. In study groups caffeic acid fenetyl ester (CAPE) and sesamol were used as topical dressing. Surface measurements were done with on 3rd, 7th and 14th days and wound contractions were calculated. All subjects were sacrified on the day wound reepitelisation was complete. Dorsal skin of the subjects were excised and specimens were examined histopathologically. Results: In statistical analysis comparing control and CAPE groups, the days wound reepitelisation totally occured were lesser in CAPE group and wound contraction measurements on 14th day were greater, these data were statistically significant. In sesamol group compared to control group, numeric data was different but these were not statistically sicnificant. Conclusion: Using CAPE, that has positive effects on wound healing as proven in literature has the same positive effects on split thickness donor site wound healing. In conclusion it's thought that experiments using more subjects can be statistically significant to prove positive effects of sesamol on wound healing.