Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2005-2016 yılları arasında tanı alan glial tümörlerin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2016 sınıflaması ışığında değerlendirilmesi
The evaluation of glial tumors cases diagnosed between 2005-2016 at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Department of Pathology with WHO 2016 classification
  1. Tez No: 478236
  2. Yazar: NİLAY BAKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Beyin tümörleri içinde en sık görülen tümör grubu glial tümörlerdir. Glial tümörler 2007 WHO sınıflaması oluşturulduğunda histomorfolojik özelliklerine göre sınıflandırılıp raporlanıyordu. 2016'da yapılan yeni sınıflama ile bu tümörlerin histolojik özelliklerine ek olarak genetik özelliklerine de bakılması gerektiği vurgulanmış; bu özelliklere bakılarak yapılan sınıflama ve tanımlamalarda hastalarda prognoz açısından önemli gelişmeler elde edilmiştir. Beyin tümörleri arasında sık görülen bir grubu oluşturması ve yeni bir sınıflama yapılmış olması; bizde, hastanemizdeki glial tümörleri retrospektif değerlendirme isteği yaratmıştır. Biz 2016 WHO sınıflamasının getirdiği yenilikleri her bir glial tümör grubu için derledik; yeni sınıflamalar eşliğinde tüm glial tümörleri tekrar gruplayıp, moleküler çalışmaların yapılmadığı vakalar olarak ''sınıflandırılamayan'' (NOS) grubuna dahil ettik; bu sayede ilerideki çalışmalar için bir veri tabanı oluşturmak istedik. Çalışmamız 2005-2016 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Patoloji Anabilim Dalı'ndaki glial tümör vakalarının incelenmesinden oluşmaktadır. Çalışmamızda tüm vakalar retrospektif olarak değerlendirilerek; cinsiyet, yaş, yerleşim yeri, histolojik alt tip ve histolojik grade gibi demografik verilere ulaşılmıştır. Bu verilere göre toplam 395 glial tümör vakası saptanmıştır. Tüm histolojik alt tipler arasında en sık görülen tip 235 vaka ile glioblastomdur. Çalışmamızda tüm glial tümörlerde %56,5'luk oranla erkek baskınlığı dikkati çekmiştir. Tümörlerde ortalama yaş 48,21; ortanca yaş 50'dir. En sık görülen yerleşim yeri frontal lobdur. Tüm glial tümörler arasında en sık görülen histolojik Grade IV'tür. Sonuç olarak istatististiksel analizler sonrası çalışma sonuçlarımız, demografik veriler açısından literatürle uyumlu bulunmuştur. 2016 WHO sınıflamasının getirdiği yenilikleri bilerek, ileride yapılacak araştırmalar için temel oluşturmak adına, verilerin bir kaynak olarak arşivde yer almasının tip tayini için yapılmak istenen moleküler çalışmalarda kolaylık sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The most-frequently observed ones among brain tumors are the glial tumors. Glial tumors were classified and reported according to their histomorphological properties when 2007 WHO Classification was formed. With the new classification made in 2016, it was emphasized that the genetic properties of these tumors should also be investigated as well as their histological properties; and in classification and definitions made by considering these properties, important developments were observed in patients in terms of prognosis. Glial tumors being the most-frequently observed ones and a new classification made us to re-investigate the glial tumors in our hospital in a retrospective manner. We collected the improvement brought by 2016 WHO Classification for each glial tumor group, and we regrouped all the glial tumors in the light of the new classification, and included them in the ''Not Otherwise Specified'' (NOS) group as the cases in which molecular studies were not assessed. By doing so, we wanted to create a database for future studies. Our study was conducted in 2005-2016 at Karadeniz Teknik University, Faculty of Medicine Hospital, Pathology Department and included the glial tumor cases. All the cases were investigated retrospectively in our study and the demographical data such as gender, age, location, histological sub-type, and histological grade were recorded. According to these data, a total of 395 glial tumor cases were detected. The most frequently observed types among all the histological sub-types were the glioblastoma with 235 cases. The male dominance attracted attention in our study with a rate of 56,5%. The mean age in the tumor was 48,21; and the median age was 50. The most-frequently site was the frontal lobe. The Histological Grade IV was the most frequent one among all the glial tumors. As a conclusion, our results were found to be consistent with the demographical data in the statistical analyses. It has been considered that knowing the improvement brought by the 2016 WHO Classification will create a basis for future studies; and if the data were included in the archives, it would facilitate future molecular studies that will be conducted to define the types.