Term yenidoğan ve annelerinde vitamin b12 eksikliği sıklığının saptanması ve erken tedavisi
Screening and early treatment of vitamin b12 deficiency incidence in term newborn and their mothers
  1. Tez No: 478249
  2. Yazar: TUĞBA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ACIPAYAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Vitamin B12'nin en önemli işlevi hücre bölünmesi ve çoğalması için gerekli deoksiribonükleik asit (DNA) sentezini desteklemesidir. Bu nedenle, yenidoğan ve süt çocukluğu gibi büyümenin hızlı olduğu dönemlerde B12 vitamin eksikliği, diğer dönemlerde görülen anemi semptomlarından çok daha önemli ve ağır semptomlara yol açmaktadır. Eksikliğinde santral ve periferik sinir sistemi, gastrointestinal sistem, kardiyovasküler sistem, kas-iskelet sistemi, hematolojik ve immünolojik sistem üzerinde olumsuz etkileri görülür. Gebelikte anneden bebeğe aktif olarak geçer. B12 vitamini için en iyi kaynak et, süt, balık, yumurta gibi hayvansal proteinlerdir. Bunların anne tarafından tüketilmemesi, B12 vitamin eksikliği için önemli bir nedendir. Bu çalışma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde doğan term yenidoğan ve annelerinde vitamin B 12 eksikliği taraması ve erken tedavisi amacıyla yapılmıştır. Prospektif olarak planlanan çalışmaya, KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde doğan term 300 bebek ve anneleri alındı. Annelerin yaş ve gravidası ile yenidoğanların cinsiyet, doğum tartısı, boy ve baş çevresi kaydedildi. Annelerden doğumdan hemen önce ve bebeklerin kordon kanından tam kan sayımı ve B12 vitamini bakıldı. Vitamin B12 düzeyi düşük olan bebeklerden homosistein bakıldı. Bebekte ve annede vitamin B12 düzeyi için alt sınırı 200 pg/ml olarak alındı. Homosistein için 12 umol/L 'nin üzerindeki değerler yüksek kabul edildi. Vitamin B12 düzeyi düşük ve normal olan anne ve bebekler kendi arasında demografik özellikler (gravida, vücut ağırlığı, boy ve baş çevresi) ve tam kan sayımı değerleri açısından kıyaslandı. Çalışmaya dahil edilen 300 olgunun 152'si (%50,67) erkek, 148'i (%49,33) kız idi. Annelerin %55,3'ünde, yenidoğanların ise %41,7'sinde B12 vitamini eksikliği III saptandı. Vitamin B12 düzey düşük olan annelerin bebeklerinde B12 vitamini eksikliğinin sıklığı ise %72 olarak belirlendi. Vitamin B12 düzeyi düşük, homosistein seviyesi ölçülen 107 bebeğin % 15,9'unun homosistein düzeyi yüksek bulundu. Gebelik sayısı arttıkça annelerin vitamin B12 düzeylerinin anlamlı olarak azaldığı, anne ve bebek vitamin B12 düzeyleri ile bebek ağırlığı, boyu ve baş çevresi ölçümleri arasında istatiksel olarak anlamlı negatif korelasyon tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The most important function of vitamin B12 is to promote Deoxyribonucleic acid (DNA) synthesis which is necessary for the cell division and proliferation. For this reason, B12 vitamin deficiency during periods of newborn and infancy when child grows fast, leading to more significant and severe symptoms than the symptoms of anemia seen in other periods. In its absence, has negative effects on the central and peripheral nervous system, gastrointestinal system, cardiovascular system, musculoskeletal system, hematological and immunological system. Actively passes from mother to baby in pregnancy. The best source for B12 vitamin is animal proteins such as meat, milk, fish, eggs. Not consumption of these by the mother is an important reason for the lack of vitamin B12 deficiency. This study is aimed for the scanning and early treatment of Vitamin B12 deficiency in term newborns who borned at the Kahramanmaras Sutcu Imam University Medical Faculty Hospital and their mothers. The term born 300 babies at the Hospital of KSÜ Medical Faculty and mothers were taken to the prospectively planned study. The age and gravida of mothers and the sex, scale, hight and head circumference of newborns were recorded. Just before the birth from the mothers, and after birth from the cord a complete blood count and B12 vitamins were taken. Homocysteine was studied in babies whose vitamin B12 is low. The lower limit for vitamin B12 levels in the mother and the baby was 200 pg/ml. Values for homocysteine above 12 μmol/L were considered high. Mothers and infants whose vitamin B12 level is low was compared amongst themselves with the demographic properties (Gravida, body weight, height and head circumference) and full blood count values. Of the 300 cases included in the study, 152 (50.67%) were males and 148 (49.33%) were females. Vitamin B12 deficiencies were detected in 55.3% of the mothers and 41.7% of the newborns. The incidence of vitamin B12 deficiency in infants V of mothers with low levels of vitamin B12 is detected as 72%. Homocysteine levels were measured in 107 babies whose Vitamin B12 levels were low, homocysteine level was found high in 15.9%. As the number of pregnancies increases, vitamin B12 levels significantly decreased, statistically significant negative correlation between maternal and infant vitamin B12 levels, and infant weight, height and head circumference measurements detected.